Bot (program)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Botprogram wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Nazwa bot pochodzi od słowa robot. Programy takie działają na przykład na IRC (Internet Relay Chat). Powstały, aby działać w czasie nieobecności operatorów kanału dyskusyjnego, pilnować porządku na kanale oraz chronić kanał przed przejęciem. Najpopularniejszym botem dla IRC jest eggdrop. Istnieją również boty dla komunikatorów oraz dla sieci Jabber. Przykładem może być jBot stworzony w PHP lub tlen.bot, który napisany jest w języku C++, a skrypty do niego pisze się w JavaScript.

Botyką nazywa się wykorzystywanie wiedzy na temat zachowania ludzi do modelowania i symulowania cyfrowych postaci[1]. Przykładami są złożone interfejsy, oparte na analizie języka naturalnego i zasadach komunikacji człowiek-człowiek, umożliwiające sprawniejsze interakcje w relacjach człowiek-maszyna. Jak dotąd żaden bot nie był jednak w stanie przejść testu Turinga.

Gry online[edytuj | edytuj kod]

Mianem bota określa się także program (zwłaszcza w grach typu FPP), który wyręcza gracza w celowaniu i strzelaniu (tzw. aimbot). Używanie botów jest postępowaniem wysoce nagannym w środowisku graczy.

Tym mianem określa się również program, który udaje prawdziwych graczy (zwłaszcza w grach typu FPP). Ten rodzaj botów używany jest do treningu lub w przypadku braku dostępu do sieci.

Boty można również spotkać w grach MMORPG, gdzie są używane do automatyzowania czynności wykonywanych przez gracza (np. ciągłe zabijanie potworów). Takie incydenty są wbrew zasadom obowiązującym w grze i ich używanie zazwyczaj skutkuje banem.

Zastosowanie komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Przykładem komercyjnego wykorzystania botów są automatyczni asystenci obsługujący klientów on-line (Chatboty). Są oni głównie wykorzystywani przez organizacje do komunikacji z konsumentami i użytkownikami usług. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty zatrudnienia oraz szkolenia zastąpionych przez boty pracowników[2].

Podstawą tej technologii jest analiza języka naturalnego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bot czyli czym są Barman i Straszak..
  2. a b Chatbot., dl.acm.org. [data dostępu=2011-12-17].