Bot (program)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gnome-stock person bot.svg

Botprogram wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest zautomatyzowane naśladowanie ludzkiego zachowania.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bot (IRC).

Nazwa bot pochodzi od słowa robot. Programy takie działają na przykład na platformie Facebook Messenger, IRC, ale również w większości innych usług. Powstały, aby działać w czasie nieobecności operatorów kanału dyskusyjnego, pilnować porządku na kanale oraz chronić kanał przed przejęciem.

Botyką nazywa się wykorzystywanie wiedzy na temat zachowania ludzi do modelowania i symulowania cyfrowych postaci[1]. Przykładami są złożone interfejsy, oparte na analizie języka naturalnego i zasadach komunikacji człowiek-człowiek, umożliwiające sprawniejsze interakcje w relacjach człowiek-maszyna. Jak dotąd żaden bot nie był jednak w stanie przejść testu Turinga.

Gry online[edytuj | edytuj kod]

Mianem bota określa się także program (zwłaszcza w grach typu FPP), który wyręcza gracza w celowaniu i strzelaniu (tzw. aimbot). Używanie botów jest postępowaniem wysoce nagannym w środowisku graczy.

Tym mianem określa się również program, który udaje prawdziwych graczy (zwłaszcza w grach typu FPP). Ten rodzaj botów używany jest do treningu lub w przypadku braku dostępu do sieci.

Boty można również spotkać w grach MMORPG, gdzie są używane do automatyzowania czynności wykonywanych przez gracza (np. ciągłe zabijanie potworów). Takie incydenty są wbrew zasadom obowiązującym w grze i ich używanie zazwyczaj skutkuje banem.

Zastosowanie komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Przykładem komercyjnego wykorzystania botów są automatyczni asystenci obsługujący klientów on-line (chatboty). Są oni głównie wykorzystywani przez organizacje do komunikacji z konsumentami i użytkownikami usług. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty zatrudnienia oraz szkolenia zastąpionych przez boty pracowników[2].

Podstawą tej technologii jest analiza języka naturalnego[2].

Znaczenie botów w praktyce[edytuj | edytuj kod]

Boty z założenia są programami znajdującymi zastosowanie w wykonywaniu określonych czynności przez urządzenia mechaniczne na polecenie człowieka[3]. Boty mogą występować w postaci aplikacji, które po stosownym zaprogramowaniu będą na bieżąco informować o zmienności np. natężenia ruchu komunikacyjnego czy pogody. Nazwa bot pochodzi od słowa robot, a zadaniem bota również jest ułatwianie życia człowiekowi. Przewiduje się, że w przyszłości boty zastąpią aplikacje, a rozwój komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną jest w stanie usprawnić każdy proces gospodarczy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bot czyli czym są Barman i Straszak..
  2. a b Chatbot., dl.acm.org. [data dostępu=2011-12-17].
  3. Boty Kategoria, MIT Sloan Management Review Polska [dostęp 2019-09-26] (pol.).