Przejdź do zawartości

Bouldering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bouldering w dachu na sztucznej ścianie
Spotting na łatwym bulderze

Bouldering (z ang. boulder „głaz”) – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną.

Bouldering, prowadzenie oraz wspinaczka na szybkość są konkurencjami sportowymi dyscypliny sportu, wspinaczki sportowej. Zawodnicy w trakcie zawodów sportowych wspinają się na szczyt ściany, której wysokość wynosi około 4,0 m. Sportowy charakter boulderingu wiąże się z częstymi, zazwyczaj niekontrolowanymi odpadnięciami od skały, stąd też podstawową metodą asekuracji jest stosowanie tzw. crashpadów, czyli przenośnych materaców oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu, zabezpieczając górną część ciała przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię.

Bouldering to forma wspinaczki składającej się z niewielkiej liczby trudnych ruchów. Zgodnie z ogólnie przyjętą przez środowiska wspinaczy normą za boulder uznać można nawet jednoruchowe przejście danego problemu skalnego. Wspinaczka boulderowa (spolszczone formy: bulderowa, balderowa) wymaga dużej siły maksymalnej, czyli takiej, która swój najwyższy poziom wytwarza w jak najkrótszym czasie. Popularną i coraz częściej praktykowaną formą treningu, jest bouldering na sztucznej ścianie wspinaczkowej (na tzw. panelu)[1].

Trudności wspinaczkowe ocenia się zazwyczaj w skali francuskiej lub amerykańskiej[2]. Drogi wspinaczkowe nazywa się baldami[3].

Do rozwoju boulderingu jako osobnej formy wspinaczki jako pierwszy przyczynił się John Gill w połowie XX wieku. Jednym z najsłynniejszych rejonów boulderowych na świecie jest las Fontainebleau, niedaleko Paryża[4]. W Europie jest słynny mini stadion wspinaczkowy „Climbing Stadium Arco” położony 200 m od centrum włoskiego miasta Arco, na którym są rozgrywane elitarne, prestiżowe zawody w cyklu corocznego festiwalu Rock Master.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Craig Luebben, Wspinaczka w skale, Tomasz Kliś (tłum.), Łódź: Galaktyka, 2006, ISBN 83-89896-51-6.
  2. Roman Batsenko, Coto jest i jak zacząć bouldering? [online] [dostęp 2019-12-23].
  3. Grzegorz Rettinger, Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-2-8.
  4. Allen Fyffe, Iain Peter, Podręcznik wspinaczki, Łódź: Galaktyka, 2003, ISBN 83-87914-09-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]