Wikimedia Commons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikimedia Commons
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

wolne repozytorium mediów

Komercyjna

Nie

Autor

wielu autorów

Właściciel

Wikimedia Foundation

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Wikimedia Commons – jeden z siostrzanych projektów Wikimedia Foundation utworzony jako magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Wikimedia Foundation.

Serwis podzielony jest na kategorie i pojedyncze ilustracje, zdjęcia i inne pliki. Istnieje kilka wersji językowych, w tym w języku polskim. Zarejestrowany użytkownik może zmienić w ustawieniach język na wybrany przez siebie.

Pomysł powołania do życia Wikimedia Commons narodził się w marcu 2004 roku. Głównym celem istnienia projektu było stworzenie wspólnego repozytorium mediów, aby wyeliminować dotychczasową konieczność dublowania tych samych danych w różnych projektach Wikimedia Foundation i ich wersjach językowych. Wikimedia Commons zostało uruchomione 7 września 2004. Każdy może tu publikować pliki na jednej z dozwolonych wolnych licencji, jak np. CC-BY-SA, czy GFDL, lecz musi być zarejestrowany i zalogowany.

16 kwietnia 2011 roku osiągnięto liczbę 10 milionów hostowanych plików. Dziesięciomilionowym plikiem okazało się zdjęcie platformy obserwacyjnej ptactwa wodnego znajdującej się nad jeziorem Lipno[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Commons:Press releases/10M/pl. Wikimedia Commons, 2011-04-15. [dostęp 2011-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]