Brèche de Roland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brèche de Roland
Brèche de Roland
Państwo  Francja /  Hiszpania
Wysokość 2804 m n.p.m.
Pasmo Pireneje Środkowe
Położenie na mapie Aragonii
Mapa lokalizacyjna Aragonii
Brèche de Roland
Brèche de Roland
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Brèche de Roland
Brèche de Roland
Ziemia 42°41′27″N 0°02′01″E/42,690833 0,033611

Brèche de Roland (fr. La brèche de Roland; 2804 m n.p.m.) – przełęcz w Pirenejach Centralnych na granicy francusko-hiszpańskiej w formie potężnej, naturalnego pochodzenia szczerby szerokiej na 40 i głębokiej na 100 m, wytworzonej w grani skalnej wieńczącej górną część doliny Gavarnie (fr. Le cirque de Gavarnie).

Położenie[edytuj]

Brèche de Roland wycięta jest w potężnym murze skalnym dominującym ponad wielkim cyrkiem lodowcowym, będącym zamknięciem doliny Gavarnie. Granią i przez przełęcz biegnie granica francusko-hiszpańska. Po stronie francuskiej leży miejscowość i gmina Gavarnie w kantonie Luz-Saint-Sauveur w departamencie Pireneje Wysokie (fr. Hautes-Pyrénées). Po stronie hiszpańskiej: comarca Sobrarbe w prowincji Huesca w regionie autonomicznym Aragonia.

Przez Brèche de Roland przebiega również granica pomiędzy francuskim Parkiem Narodowym Pirenejów a hiszpańskim Parkiem Narodowym Ordesy i Monte Perdido.

Brèche de Roland

Turystyka[edytuj]

Brèche de Roland jest atrakcyjnym celem wycieczek turystycznych. Jest łatwo dostępna w ciągu ok. 1 godziny z położonego po stronie francuskiej schroniska górskiego Sarradets.

Legendy[edytuj]

Przełęcz jest znana dzięki szeroko rozpowszechnionej w kulturze europejskiej legendzie o Rolandzie i opisującej ją Pieśni o Rolandzie. Według jednej z wersji legendy zrozpaczony Roland (ocalały po klęsce w bitwie w wąwozie Rencevaux) chciał zniszczyć swój cudowny miecz Durandal, uderzając nim w skały. Niestety, miecz nie uległ zniszczeniu, za to w skalnym murze powstała ogromna szczerba – dzisiejsza Brèche de Roland. Roland miał wówczas z całych sił cisnąć miecz w dolinę. Rzut miał być tak silny, że Durandal wbił się w skałę w Rocamadour w obecnym departamencie Lot.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]