Brèche de Roland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brèche de Roland
Ilustracja
Państwo

 Francja
 Hiszpania

Wysokość

2804 m n.p.m.

Pasmo

Pireneje Środkowe

Położenie na mapie Aragonii
Mapa konturowa Aragonii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Brèche de Roland”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Brèche de Roland”
Ziemia42°41′27″N 0°02′01″E/42,690833 0,033611

Brèche de Roland (fr. La brèche de Roland; 2804[1] lub 2807[2] m n.p.m.) – przełęcz w Pirenejach Centralnych na granicy francusko-hiszpańskiej w formie potężnej, naturalnego pochodzenia szczerby szerokiej na 40 i głębokiej na 100 m, wytworzonej w grani skalnej wieńczącej górną część doliny Gavarnie (fr. Le cirque de Gavarnie).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Brèche de Roland wycięta jest w potężnym murze skalnym dominującym ponad wielkim cyrkiem lodowcowym, będącym zamknięciem doliny Gavarnie. Granią i przez przełęcz biegnie granica francusko-hiszpańska. Po stronie francuskiej leży miejscowość i gmina Gavarnie w kantonie Luz-Saint-Sauveur w departamencie Pireneje Wysokie (fr. Hautes-Pyrénées). Po stronie hiszpańskiej: comarca Sobrarbe w prowincji Huesca w regionie autonomicznym Aragonia.

Przez Brèche de Roland przebiega również granica pomiędzy francuskim Parkiem Narodowym Pirenejów a hiszpańskim Parkiem Narodowym Ordesy i Monte Perdido.

Brèche de Roland
Brèche de Roland

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Brèche de Roland jest atrakcyjnym celem wycieczek turystycznych. Jest łatwo dostępna w ciągu ok. 1 godziny z położonego po stronie francuskiej schroniska górskiego Sarradets.

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz jest znana dzięki szeroko rozpowszechnionej w kulturze europejskiej legendzie o Rolandzie i opisującej ją Pieśni o Rolandzie. Według jednej z wersji legendy zrozpaczony Roland (ocalały po klęsce w bitwie w wąwozie Rencevaux) chciał zniszczyć swój cudowny miecz Durandal, uderzając nim w skały. Niestety, miecz nie uległ zniszczeniu, za to w skalnym murze powstała ogromna szczerba – dzisiejsza Brèche de Roland. Roland miał wówczas z całych sił cisnąć miecz w dolinę. Rzut miał być tak silny, że Durandal wbił się w skałę w Rocamadour w obecnym departamencie Lot.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Packe, A Guide to the Pyrenees. Especially Intended for the Use of Mountaineers. With Maps, Diagrams, and Tables, 1867, s. 39 [dostęp 2023-06-28] (ang.).
  2. Tom Martens, The Pyrenean Haute Route: The HRP High-level Trail, Cicerone Press Limited, 15 kwietnia 2019, s. 150, ISBN 978-1-78362-751-6 [dostęp 2023-06-28] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]