Bractwo Świętego Józefa w Krzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bractwo religijne św. Józefa w Krzeszowie (konfraternia)rzymskokatolickie zrzeszenie osób świeckich, żyjących według zasad wiary, pragnących rozwijać cześć i kult św. Józefa, a także troszczyć się o sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie. Za zezwoleniem biskupa legnickiego do Bractwa może również zostać przyjęty każdy chrześcijanin niekatolik.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krzeszowskie stowarzyszenie brackie zostało powołane przez opata Bernarda Rosę 19 marca 1669 r.[a] otrzymując potrzebne zatwierdzenie przez papieża Klemensa IX. W bardzo szybkim tempie bractwo zyskało rozgłos i popularność na całym Śląsku oraz na terenie Europy, czego dowodem jest wielka liczba braci i sióstr stale zapisywanych do tej konfraterni. W ciągu pierwszych 25 lat istnienia bractwo miało 43 tys. członków, a w szczytowym okresie - na początku XVIII w. - liczyło ok. 100 tys. osób[1]. Jednak po pewnym czasie Bractwo przestało istnieć z bliżej nieokreślonych powodów. Biskup legnicki Tadeusz Rybak dekretem z 19 marca 1995 r. ustanowił ponownie religijną wspólnotę Bractwa św. Józefa z siedzibą w Krzeszowie, którego opiekunem i rektorem został ksiądz infułat Władysław Bochnak.

Głównym celem bractwa założonego przez opata Bernarda Rosę było szerzenie czci Boga Wszechmogącego oraz wysławianie świętych Imion Jezusa, Maryi Dziewicy i św. Józefa, troska o szerzenie katolickiej wiary, upraszanie błogosławieństwa Bożego, jedności i pokoju dla ojczyzny oraz odmawianie specjalnego różańca ku czci św. Józefa. Obecnie do podstawowych celów Bractwa należy m.in: bronienie godności człowieka i stawanie w obronie życia ludzkiego, troska o rodziny, zwłaszcza te znajdujące się w trudnościach, wspieranie wysiłków Kościoła w formowaniu dzieci i młodzieży, przyczynianie się do znajomości społecznej nauki Kościoła. Do obowiązków każdego z członków należy m.in: noszenie wizerunku św. Józefa, modlitwa za żywych i zmarłych członków Bractwa oraz propagowanie nabożeństwa ku czci św. Józefa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Kiełbasa, Związki między klasztorami cysterskimi w Krzeszowie i Trzebnicy. Wybrane zagadnienia z XVII i XVIII wieku,[w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997 r., s. 189 - 190. ISBN 83-229-1275-7

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Książek: Pięćdziesiąt lat w służbie ołtarza, Kamienna Góra, 2004, s. 280–285.
  • Stanisław Książek: Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze w latach 1966-2006, Kamienna Góra, 2009, s. 361.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W sanktuarium krzeszowskim znajduje się [1] obraz "Koronacja św. Józefa z widokiem na uroczystość założenia bractwa św. Józefa w Krzeszowie" autorstwa malarza klasztorenego Marcina Leistritza. Krzeszowska Pani, Krystian Michalik - "Przewodnik opowiada" , marzec – kwiecień 2021 nr 2 (74), s. 14 - 15