Przejdź do zawartości

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Krzeszowie
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
489 z dnia 20 lutego 1959[1]
bazylika mniejsza, kolegiata
kościół parafialny, sanktuarium
Ilustracja
Widok z północnego zachodu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Krzeszów

Adres

pl. Jana Pawła II 1
58-405 Krzeszów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie

Bazylika mniejsza

od 29 sierpnia 1998

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Ikona Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kamienna Góra
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kamienna Góra, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw KrzeszowieSanktuarium Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw KrzeszowieSanktuarium Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw KrzeszowieSanktuarium Matki Bożej Łaskawej”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw KrzeszowieSanktuarium Matki Bożej Łaskawej”
Ziemia50°43′59,12″N 16°04′10,02″E/50,733089 16,069450
Strona internetowa
Fasada bazyliki

Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735. Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Portal i fasada zwrócona ku zachodowi z dwoma wieżami nakrytymi miedzianymi hełmami o wysokości 68 m, bogato zdobiona kolumnami, pilastrami i rzeźbami dłuta praskiego artysty Ferdynanda Brokoffa. Wśród nich znajdują się rzeźby Mojżesza, świętych zakonu cysterskiego, wyżej sceny z życia Matki Bożej, nad nimi sześć postaci symbolizujących przymioty Chrystusa: „Admirabilis” (Prawdziwy), „Consiliarius” (Rządzący), „Deus” (Bóg), „Fortis” (Mocny), „Pater futuri seaculi” (Ojciec przyszłego wieku) i „Princeps pacis” (Książę Pokoju). Przymiotom tematycznie podporządkowany jest wystrój malarski wnętrza. Całość fasady wieńczy imponująca grupa Trójcy Świętej. Nawa główna posiada 72 m długości, 26 m szerokości i 26 m wysokości[2].

Wnętrze utrzymane w tonacji biało złotej o wystroju rokokowym. W środku organy wykonane w latach 1732–1739 przez Englera z prospektem rzeźbionym przez A. Dorazila, stalle, freski nad stallami przedstawiają sceny ze Starego Testamentu. W kolebkowym sklepieniu nawy głównej freski przedstawiające sceny z życia Chrystusa i Jego Matki oraz epizody z historii zakonu cystersów – dzieło J. Neunhertza[3], w nawie poprzecznej obrazy m.in. M. Willmanna („12 Sybilli i 12 Proroków”) i P. Brandla. Sanktuarium maryjne (w ołtarzu głównym otoczony kultem obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz maryjny w Polsce[4], ufundowany prawdopodobnie przez fundatora klasztoru – Bolka I i ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997, pochodzi ze szkoły włosko-bizantyjskiej i jest umieszczony w bogato ornamentowanej ramie). Za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735–1747 kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów Śląskich: Bolka I i Bolka II (XIV wiek). 29 września 2013 kanał TVP Polonia przeprowadził transmisję mszy świętej. II biskup legnicki dr Stefan Cichy ustanowił kapitułę krzeszowską złożoną z księży kanoników gremialnych i honorowych[5]. Kościołem Kapitulnym jest tutejsza bazylika.

Kapituła kolegiacka[edytuj | edytuj kod]

Kapituła kolegiacka ma charakter wyłącznie tytularny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. [dostęp 2010-02-01].
  2. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk – przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 262–264.
  3. Wojciech Kapałczyński, Kazimierz Śliwa: Przewodnik po cenniejszych zabytkach województwa jeleniogórskiego. Jelenia Góra: Reprocolor s.c., 1997, s. 12. ISBN 83-87416-00-2.
  4. Ivo Kořán, Madonny obrończynie czeskich klasztorów a słynący łaskami obraz Panny Marii w Krzeszowie,[w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997 r., s. 24 - 25. ISBN 83-229-1275-7
  5. Kapituła krzeszowska.
  6. Bazylika Mniejsza w Krzeszowie. na str. park-miniatur.com.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]