Kościół św. Józefa w Krzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Józefa w Krzeszowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A/2056/913 z dnia z 31.07.1959[1]
kościół pomocniczy
Ilustracja
Krzeszów, kościół św. Józefa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Krzeszów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Wezwanie św. Józefa
Wspomnienie liturgiczne 19 marca
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kamienna Góra
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kamienna Góra, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Krzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Krzeszowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Krzeszowie”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefa w Krzeszowie”
Ziemia50°44′03″N 16°03′51″E/50,734167 16,064167

Kościół św. Józefarzymskokatolicki kościół pomocniczy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Krzeszowie w diecezji legnickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nawa główna z prezbiterium

Kościół pomocniczy pw. św. Józefa Oblubieńca, kościół bracki, powstał w latach 1690 - 1696, przy udziale budowniczych M. Urbana z Lubawki i M. Kleina z Nysy. Jest to wczesnobarokowa budowla jednonawowa, z rzędami płytkich kaplic przylegających do nawy od strony wschodniej i zachodniej i z emporami ponad nimi, głęboki chór zakonny zakończony absydą od północy, fasada ze spływami wolutowymi w szczycie i kamiennymi rzeźbami w niszach. Zdobiące południową fasadę wieże runęły wkrótce po poświęceniu kościoła i nigdy nie zostały odbudowane. Wnętrze kościoła nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami i w całości pokryte, wraz z chórem i kaplicami bocznymi freskową dekoracją malarską autorstwa M. Willmanna. Jest to unikalna kolekcja tego rodzaju malowideł, ich powstanie trwało kilka lat intensywnej pracy. Nawiązują tematycznie do dziejów Świętej Rodziny, przedstawiają przodków i krewnych Jezusa, Marii i Józefa. W kaplicach bocznych, po lewej "radość", po prawej "smutki" Józefa. Tłem scen biblijnych jest oryginalny krajobraz śląski, w scenie "Gospoda w Betlejem" postać właściciela jest autoportretem M. Willmanna. W prezbiterium "Pokłon Trzech Króli".[2]. Uzupełnieniem malarstwa stanowi rzeźba ołtarza głównego i wspaniałe tabernakulum Jerzego Schrëttera z 1678 roku. Ambona i organy pochodzą z ok. 1700 roku i są dziełem stwórcy słynnych stalli z Henrykowa[3].

19 marca 2021 roku biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski oficjalnie ogłosił kościół bracki św. Józefa diecezjalnym sanktuarium[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie. 2021-09-30. [dostęp 2013-11-12].
  2. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 265.
  3. Wojciech Kapałczyński, Kazimierz Śliwa: Przewodnik po cenniejszych zabytkach województwa jeleniogórskiego. Jelenia Góra: Reprocolor s.c., 1997, s. 16. ISBN 83-87416-00-2.
  4. Diecezjalne sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie.diecezja.legnica.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Krzyżanowska - Witkowska, Łukasz Wyszomirski, Kościoły Diecezji Legnickiej: nasze dziedzictwo. T.2, Bydgoszcz 2016.
  • Jubileuszowy Schematyzm Diecezji Legnickiej 1992 - 2017, Legnica 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]