Brzydkie kaczątko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brzydkie kaczątko
Den grimme Ælling
Duckling 03.jpg
Ilustracja Vilhelma Pedersena
Autor Hans Christian Andersen
Miejsce wydania  Dania
Język duński
Data I wyd. 11 listopada 1843
Wydawca C. A. Reitzel
Typ utworu Baśń
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Tekst w Wikiźródłach Tekst w Wikiźródłach

Brzydkie kaczątko (tytuł oryginalny: Den grimme Ælling) – baśń Hansa Christiana Andersena, wydana po raz pierwszy 11 listopada 1843 r. w zbiorze Nye Eventyr. Første Bind. Første Samling. 1844. Następnie baśń wydano 18 grudnia 1849 (Eventyr. 1850.) i 15 grudnia 1862 (Eventyr og Historier. Første Bind. 1862.)[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Książka mówiona

Jest to historia łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę, odrzuconego z własnego podwórka ze względu na odmienność i brzydotę. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje przychylności, aż do momentu, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. "Brzydkie kaczątko", tak jak "Calineczka", pokazuje identyfikowanie się Andersena z typem wyrzutka szukającego swojego miejsca w społeczności oraz jego sympatię wobec takich osób.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Na pytanie Georga Brandesa, czy zamierza napisać autobiografię, Andersen odpowiedział, że już została napisana pod tytułem "Brzydkie kaczątko"[2].

Związek frazeologiczny brzydkie kaczątko (zobacz w Wikisłowniku) wszedł do kilku języków.

Najbardziej znanymi adaptacjami Brzydkiego kaczątka są dwie kreskówki Disneya – czarno-biała z 1931 i kolorowa z 1939 (druga wersja zdobyła Oscara za krótkometrażową animację).

Baśń Brzydkie kaczątko była również tłumaczona na język polski pod tytułem Szkaradny kaczorek[3].

Młode łabędzie

Przypisy

  1. Hans Christian Andersen : The Ugly Duckling (ang.). W: Hans Christian Andersen Center [on-line]. [dostęp 7 lipca 2008].
  2. Elias Bredsdorff: Hans Christian Andersen: the story of his life and work 1805-75. Londyn: Phaidon, 1975. ISBN 0-7148-1636-1.
  3. Hans Christian Andersen: Szkaradny kaczorek . Księgarnia Polska, 1908. [dostęp 29 stycznia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]