Buławik czarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Buławik czarny
Coryphaenoides rupestris[1]
Gunnerus, 1765
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

dorszokształtne

Rodzina

buławikowate

Podrodzina

Macrourinae

Rodzaj

Coryphaenoides

Gatunek

buławik czarny

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Buławik czarny[3], grenadier czarny[4] (Coryphaenoides rupestris) – gatunek ryby z rodziny buławikowatych (Macrouridae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ocean Atlantycki na południe od Islandii i południowej Grenlandii. Żyje stadnie przy dnie na głębokości 180–2600 metrów p.p.m. w wodzie o temperaturze 3–8 °C.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga do 110 cm długości. Głowa duża, mierzy około 15% długości ciała. Tylna część ciała cienka, wydłużona. Pysk krótki, zaokrąglony, na podbródku krótki wąsik. Otwór gębowy duży, w położeniu dolnym, jego krawędź sięga oka. W szczęce 2 rzędy zębów, szereg tylny jest większy. W żuchwie również 2 rzędy nieregularnych zębów. Pierwsza płetwa grzbietowa z 10–13 promieniami (2. promień piłkowany). Druga płetwa grzbietowa ma bardzo krótkie promienie i razem z przesuniętą do przodu płetwą odbytową tworzą zwężającą się falbankę o bardzo cienkim końcu. Płetwy ogonowej brak. W płetwach piersiowych występuje 16–19 promieni. W płetwach brzusznych 8 promieni, z których zewnętrzne są wydłużone. Nasada pierwszej płetwy grzbietowej, płetw piersiowych i brzusznych znajdują się w jednej linii. Ciało buławika czarnego pokryte jest bardzo dużymi, łatwo odpadającymi łuskami, z delikatnymi, skierowanymi w tył kolcami. Łuski na głowie są mniejsze i trudniej odpadają. Ciało brązowe do czarnego z matowosrebrzystymi bokami.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Krewetki oraz ryby i kałamarnice.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Trze się od VIII do X, czasem też wiosną. Samica składa 12 000–16 000 pelagicznych jaj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Coryphaenoides rupestris, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Coryphaenoides rupestris, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.
  4. Wykaz oznaczeń handlowych gatunków ryb oraz wodnych bezkręgowców wprowadzanych do obrotu na rynek polski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 2015. [dostęp 2015-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-12)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Coryphaenoides rupestris. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 25 września 2008]