Przejdź do zawartości

Buglossoporus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porojęzyk
Ilustracja
Porojęzyk dębowy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

pniarkowate

Rodzaj

porojęzyk

Nazwa systematyczna
Buglossosporus Kotl. & Pouzar
Česká Mykologie 20(2): 82 (1966)
Typ nomenklatoryczny

Buglossoporus quercinus (Schrad.) Kotl. & Pouzar 1966

Buglossoporus Kotl. & Pouzar (porojęzyk)– rodzaj grzybów z rodziny pniarkowatych (Fomitopsidaceae)[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Są to huby o jednorocznym bazydiokarpie, u niektórych gatunków beztrzonowym, u innych osadzonym na krótkim trzonie. Powierzchnia owocnika o barwie różowej, cynamonowej, pomarańczowej lub brązowej, filcowata lub gładka, niestrefowana. Hymenofor na dolnej powierzchni, rurkowaty. Pory białe, kremowe, lub o barwie od płowej do brązowej, małe, kanciaste lub okrągłe. Kontekst korkowaty, biały, kremowy, lub o barwie od pomarańczowej do brązowej. Rurki cienkie i kruche[2].

System strzępkowy dimityczny w kontekście, ale monomityczny w tramie. Strzępki generatywne mają sprzążki, strzępki szkieletowe są grubościenne. W hymenium brak cystyd, ale zazwyczaj obecne są cienkościenne cystydiole. Bazydiospory o kształcie od elipsoidalnego, przez cylindryczny, do wrzecionowatego. Są bezbarwne, cienkościenne i gładkie, nie wykazują reakcji z odczynnikiem Melzera[2].

saprotrofami lub pasożytami rozwijającymi się na drewnie roślin okrytonasiennych i powodującymi brunatną zgniliznę drewna[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Fomitopsidaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten utworzyli František Kotlaba i Zdeněk Pouzar w 1966 r.[1] Gatunki występujące w Polsce:

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[3]. Wykaz gatunków i nazwy polskie według W. Wojewody[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-11-25].
  2. a b c Mei-Ling Han i inni, Taxonomy and phylogeny of the brown-rot fungi: Fomitopsis and its related genera, „Fungal Diversity”, 80, 2016, s. 1–31, DOI10.1007/s13225-016-0364-y.
  3. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2021-11-25].
  4. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 88, ISBN 83-89648-09-1.