Buglossoporus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porojęzyk
Ilustracja
Porojęzyk dębowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ podstawczaki
Klasa pieczarniaki
Rząd żagwiowce
Rodzina pniarkowate
Rodzaj porojęzyk
Nazwa systematyczna
Buglossosporus Kotl. & Pouzar
Česká Mykol. 20(2): 82 (1966)
Typ nomenklatoryczny

Buglossoporus quercinus (Schrad.) Kotl. & Pouzar 1966

Buglossoporus Kotl. & Pouzar (porojęzyk)– rodzaj grzybów z rodziny pniarkowatych (Fomitopsidaceae)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Są to huby o jednorocznym owocniku, u niektórych gatunków beztrzonowym, u innych osadzonym na krótkim trzonie. Powierzchnia owocnika o barwie różowej, cynamonowej, pomarańczowej lub brązowej, filcowata lub gładka, niestrefowana. Hymenofor na dolnej powierzchni, rurkowaty. Pory białe, kremowe, lub o barwie od płowej do brązowej, małe, kanciaste lub okrągłe. Kontekst korkowaty, biały, kremowy, lub o barwie od pomarańczowej do brązowej. Rurki cienkie i kruche[2].

System strzępkowy dimityczny w kontekście, ale monomityczny w tramie. Strzępki generatywne mają sprzążki, strzępki szkieletowe są grubościenne. W hymenium brak cystyd, ale zazwyczaj obecne są cienkościenne cystydiole. Bazydiospory o kształcie od elipsoidalnego, przez cylindryczny, do wrzecionowatego. Są bezbarwne, cienkościenne i gładkie, nie wykazują reakcji z odczynnikiem Melzera[2].

saprotrofami lub pasożytami rozwijającymi się na drewnie roślin okrytonasiennych i powodującymi brunatną zgniliznę drewna[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Fomitopsidaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten utworzyli František Kotlaba i Zdeněk Pouzar w 1966 r.[1]

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Wykaz gatunków i nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[3]. Nazwy polskie według W. Wojewody[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2021-11-25].
  2. a b c Mei-Ling Han i inni, Taxonomy and phylogeny of the brown-rot fungi: Fomitopsis and its related genera, „Fungal Diversity”, 80, 2016, s. 1–31, DOI10.1007/s13225-016-0364-y.
  3. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2021-11-25].
  4. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.