Obóz koncentracyjny Pukch’ang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bukchang)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pukch’ang (Hangeul: 북창 정치범수용소) – obóz koncentracyjny dla więźniów politycznych w Korei Północnej. Zwany też obozem Tŭkchang (Hangeul: 득장 정치범수용소).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obóz położony jest w powiecie Pukch'ang i regionie Tŭkchang, w prowincji P'yŏngan Południowy, wzdłuż środkowego biegu rzeki Taedong, która stanowi północną granicę obozu. Na drugim brzegu rzeki znajduje się obóz internowania Kaech’ŏn.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obiekt jest najstarszym obozem pracy w Korei Północnej, został wzniesiony w 1958 roku. Podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Część więźniów przebywa tam tylko ze względu na pokrewieństwo z osobami oskarżonymi o przestępstwa. W sumie na terenie obozu przebywa około 50 000 osób. W granicach obozu działa pięć kopalni węgla, gdzie wszyscy więźniowie zmuszeni są pracować od wczesnego rana do późnego wieczora. Ponadto na terenie obiektu znajduje się fabryka cementu.

Prawa człowieka[edytuj | edytuj kod]

Pukch’ang bywa oceniany jako nieco lżejszy w porównaniu do innych obozów politycznych.[potrzebne źródło] Mimo tego wielu więźniów obozu umiera z niedożywienia, chorób, wypadków przy pracy i następstwa stosowania tortur.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]