Bukchang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bukchang (Hangeul: 북창 제 18 호 관리소, pisane również Pukch'ang) – obóz koncentracyjny dla więźniów politycznych w Korei Północnej. Zwany też obozem Tŭkchang (Hangeul: 득장 제 18 호 관리소, również Deukjang lub Dukjang).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obóz położony jest w powiatach Pukch'ang-gun (북창군; 北倉郡) i dystrykcie Tukchang na prowincji P'yŏngan-namdo w Korei Północnej, wzdłuż środkowego biegu rzeki Taedong, która stanowi północną granicę obozu. Do drugiej strony rzeki przylega obóz internowania Kaech'ŏn.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obiekt jest najstarszym obozem pracy w Korei Północnej, został wzniesiony w 1958 roku. Obóz podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Część więźniów przebywa tam tylko ze względu na pokrewieństwo z osobami oskarżonymi o przestępstwa. W sumie na terenie obozu przebywa około 50000 osób. W granicach obozu działa pięć kopalni węgla, gdzie wszyscy więźniowie zmuszeni są pracować od wczesnego rana do późnego wieczora. Ponadto na terenie obiektu znajduje się fabryka cementu.

Prawa człowieka[edytuj | edytuj kod]

Bukchang bywa oceniane jako nieco mniej straszne w porównaniu do innych obozów politycznych. Mimo tego wielu więźniów obozu umiera z niedożywienia, chorób, wypadków przy pracy i następstwa stosowania tortur.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]