Obóz koncentracyjny Pukch’ang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bukchang)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa lokalizacyjna Korei Północnej
Pjongjang
Pjongjang
Pukch’ang
Pukch’ang
Geographylogo.svg
Położenie obozu na mapie Korei Północnej

Pukch’ang (Hangeul: 북창 정치범수용소, także Bukchang) – obóz koncentracyjny dla więźniów politycznych w Korei Północnej. Zwany też obozem Tŭkchang (Hangeul: 득장 정치범수용소). W 2012 roku opublikowano zdjęcia satelitarne obozu[1].

Położenie[edytuj]

Obóz położony jest w powiecie Pukch'ang i regionie Tŭkchang, w prowincji P'yŏngan Południowy, wzdłuż środkowego biegu rzeki Taedong, która stanowi północną granicę obozu. Na drugim brzegu rzeki znajduje się obóz internowania Kaech’ŏn.

Opis[edytuj]

Według Hwang Jang Yupa, obóz powstał w 1956 roku w wyniku „Sierpniowego Incydentu”. Członkowie incydentu trafili do pracy w kopalniach w Pukch’ang pod koniec 1958 roku[2]. Obóz podlega Agencji Bezpieczeństwa Narodowego[2]. Część więźniów przebywa tam tylko ze względu na pokrewieństwo z osobami oskarżonymi o przestępstwa. W sumie na terenie obozu przebywa około 50 000 osób.

Prawa człowieka[edytuj]

Wielu więźniów obozu umiera z niedożywienia, chorób, wypadków przy pracy i następstwa stosowania tortur. Więźniów zmusza się do pracy w pobliskich kopalniach. Osadzeni pracowali od 16 do 18 godzin bez posiłku i odpoczynku. Pracują także dzieci. Powszechny w obozie był głód. Według relacji Kim Hye-sook, która 28 lat spędziła w obozie, więźniowie dokonywali wielu okrucieństw, aby nie umrzeć z głodu. Kim Hye-sook zeznała, że zdarzało się gotowanie niemowląt oraz zabijanie i sprzedawanie ludzkiego mięsa[3]. Wybuch klęski głodu sprawił, że na terenie obozu znikła cała roślinność[3].

Przypisy

  1. Korea Północna na Google Maps. Widać obozy koncentracyjne (pol.). Gazeta Wyborcza, 2013-01-30. [dostęp 2015-12-10].
  2. a b Korea Północna za zasłoną (pol.). beta.hfhr.pl, 2004. [dostęp 2015-12-10].
  3. a b Z głodu zjadają własne dzieci - te więzienia to horror (pol.). Wirtualna Polska, 2012-01-23. [dostęp 2015-12-10].

Zobacz też[edytuj]