Câmara de Lobos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Câmara de Lobos
Ilustracja
Widok miasta z lotu ptaka
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Portugalia

Powierzchnia

51,82 km²

Populacja (2013)
• liczba ludności


34 484

Nr kierunkowy

291

Kod pocztowy

9300

Położenie na mapie Madery
Mapa konturowa Madery, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Câmara de Lobos”
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Câmara de Lobos”
Ziemia32°39′20″N 16°57′50″W/32,655556 -16,963889
Strona internetowa

Câmara de Lobosmiasto na portugalskiej wyspie Madera. Według danych szacunkowych na rok 2013 liczy 34 484 mieszkańców[1]. Prawa miejskie otrzymało w 1996. Drugie co do wielkości miasto Madery.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że lokalizacja obecnego miasta jest pierwotnym miejscem lądowania portugalskiego odkrywcy João Gonçalvesa Zarco, któremu przypisuje się odkrycie Madery. Kiedy odkrywca wylądował w tym obszarze (w 1419 roku), zauważył wąski skalny półwysep, który rozciągał się do oceanu, i inny w pobliżu, który utworzył naturalny port podobny do amfiteatru, który mógł chronić statki przed sztormami atlantyckimi. Tam Zarco i jego ludzie znaleźli również dużą kolonię zwierząt morskich, która stała się powodem nadania temu obszarowi nazwy Câmara de Lobos[2].

O miejscowości zrobiło się głośniej po wizycie Winstona Churchilla w tym miejscu 8 stycznia 1950 roku. Krótka obecność byłego premiera Wielkiej Brytanii wpłynęła na popularność Câmara de Lobos i wzrost znaczenia w turystyce tego miasteczka. Obecnie można często spotkać się z nazwiskiem Winstona Churchilla na terenie miejscowości, wobec którego mieszkańcy wyrażają wdzięczność za popularyzację Câmara de Lobos w powszechnej świadomości[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Câmara de Lobos jest drugą co do wielkości miejscowością na Maderze pod względem liczby ludności z największym (45%) udziałem młodzieży poniżej 25 roku życia. Położona jest w strefie metropolitalnej Funchal, od wschodu ograniczona jest przez Funchal (przez parafię Estreito de Câmara de Lobos); od zachodu przez gminę Ribeira Brava i strome klify Cabo Girão (mylnie określany jako drugi co do wysokości klif w Europie[3], sięgający ok. 580 m n.p.m.); a na północy gminy Santana i São Vicente (oraz górę Pico de Arieiro); od południa graniczy z Oceanem Atlantyckim.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Chociaż rolnictwo i rybołówstwo są nadal uważane za główne źródła dochodów, obszar ten rozrósł się jako rozszerzenie przemysłu turystycznego w sąsiednich gminach. Jej lokalne perspektywy rozwoju związane są z rozwijającym się rynkiem turystycznym, a od sześciu wieków historii związany jest z rybołówstwem i rolnictwem, w szczególności z bananami i innymi owocami występującymi na wyspie. Ponadto wino Madera, ważny przemysł na wyspie, nadal napędza uprawę lokalnych winnic.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasto ma klub piłkarski CSD Câmara de Lobos, obecnie rywalizujący w Campeonato de Portugal. Swoje mecze rozgrywa na Estádio Municipal de Câmara de Lobos (Stadion Miejski w Câmara de Lobos) o pojemności 2500 miejsc[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World Gazetteer. [dostęp 2013-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-30)].
  2. a b Tomasz Merwiński, Zaślubiny z Câmara de Lobos, 12 maja 2021 [dostęp 2021-05-19] (pol.).
  3. Tomasz Merwiński, Prawda i mit o Cabo Girão, 16 maja 2021 [dostęp 2021-05-19] (pol.).
  4. CSD Câmara de Lobos, [w:] baza Transfermarkt (drużyny) [online] [dostęp 2021-05-19].