Círio de Nazaré

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Procesja Círio de Nazaré
Ciągnięcie wozu z relikwiarzem

Círio de Nazaré (właśc. port. Círio de Nossa Senhora de Nazaré) – coroczne obchody ku czci Matki Boskiej z Nazaretu w brazylijskim Belém. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest procesja z figurą Naszej Pani z Nazaretu prowadzona w drugą niedzielę października.

W 2013 roku uroczystości Círio de Nazaré zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według legendy drewniana figura Matki Boskiej z Nazaretu, czczona podczas uroczystości, miała zostać znaleziona na początku XVIII wieku nad brzegiem rzeki Murucutú przez Plácido de Souza, który zabrał figurę do domu[2]. Ta jednak miała zawsze wracać na miejsce jej znalezienia[2]. W końcu w miejscu tym zbudowano kaplicę a następnie bazylikę[2]. Stolica Apostolska wydała zgodę na organizację pierwszego círio w 1792 roku, a uroczystości pod patronatem gubernatora stanu Para odbyły się kolejnym roku[2]. Od tego czasu obchody organizowane są co roku, przyciągając około dwa miliony pielgrzymów[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Uroczystości rozpoczynają się w sierpniu. Punktem kulminacyjnym jest procesja z figurą Naszej Pani z Nazaretu w drugą niedzielę października. Wówczas tysiące bosych pielgrzymów (pt. romeiros) podąża w procesji z katedry Cathedral de Belém do Praça Sanctuário de Nazaré[3]. Figura Matki Boskiej spoczywa w relikwiarzu (berlinda) umieszczonym na wozie ciągniętym przez wiernych na linie, plecionej specjalnie na tę okazję[3]. Wielu wiernych wierzy, ze lina ma właściwości cudowne i celem pielgrzymów jest choćby jej dotknięcie[3]. W procesji niesione są również wota – świece i drewniane figury uzdrowionych części ciała[3]. Symboliczną rolę odgrywają również statki – Matka Boska z Nazaretu jest uważana za patronkę marynarzy[1]. W domach wzdłuż trasy procesji buduje się ołtarzyki[1]. Po zakończonej procesji pielgrzymi udają się na tradycyjny posiłek tacacá com tucupi – kaczkę z maniokiem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c UNESCO ICH: Círio de Nazaré (The Taper of Our Lady of Nazareth) in the city of Belém, Pará. [dostęp 2013-12-07]. (ang.).
  2. a b c d e Maria Herrera-Sobek: Celebrating Latino Folklore: An Encyclopedia of Cultural Traditions. ABC-CLIO, 2012, s. 147. ISBN 978-0-313-34340-7. [dostęp 2014-06-15]. (ang.).
  3. a b c d e Maria Herrera-Sobek: Celebrating Latino Folklore: An Encyclopedia of Cultural Traditions. ABC-CLIO, 2012, s. 148. ISBN 978-0-313-34340-7. [dostęp 2014-06-15]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]