Cagliari (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cagliari
Budynek dworca
Budynek dworca
Państwo  Włochy
Miejscowość Piazza Matteotti, Cagliari
Data otwarcia 1879
Dane techniczne
Liczba peronów 4
Liczba krawędzi
peronowych
8
Kasy T
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Sardynii
Mapa lokalizacyjna Sardynii
Cagliari
Cagliari
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Cagliari
Cagliari
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cagliari
Cagliari
Ziemia 39°12′56″N 9°06′32″E/39,215556 9,108889
Portal Portal Transport szynowy

Cagliari (: Stazione di Cagliari) – stacja kolejowa w Cagliari, w regionie Sardynia, we Włoszech. Znajduje się w centralnej części Piazza Matteotti w dzielnicy Stampace.

Historia[edytuj]

Zbudowana jako główna stacja nie daleko od portu w stolicy regionu, dworzec został otwarty w lipcu 1879 roku, osiem lat po otwarciu linii kolejowej Cagliari-Golfo Aranci. W 1893 roku została otwarta łącznica kolejowa do pobliskiego portu Cagliari: powstała stacja Cagliari Marittima, w pobliżu Via Roma.

Budynek został odrestaurowany w latach 20. XX wieku przez architekta Roberto Narducci: dwustronne tarasy, które charakteryzowały budynku zostały usunięte. Budynek został podniesiony oraz dobudowano do niego prostopadle dwa inne budynki. W 1943 roku Cagliari zostało zbombardowane przez amerykańskie samoloty, które nie oszczędziły dworca kolejowego, zabijając ludzi i mocno uszkadzając budynek.

Po wojnie dworzec odbudowano, a w latach 80. XX wieku rozpoczęła się elektryfikacja linii w ramach testu. System elektryczny nie przyjął się jednak i elektryfikacja została zdjęta.

Od lat 90. XX wieku dworzec przechodził kilkukrotnie modernizację. Obecnie jest częścią projektu Centostazioni, który zakłada przebudowę dworca[1].

Przypisy

Cagliari
Linia Cagliari – Golfo Aranci (0,000 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 1,849 km