Sardynia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wyspy na Morzu Śródziemnym. Zobacz też: Królestwo Sardynii.
Region Autonomiczny Sardynii
Regione Autonoma della Sardegna
region
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Włochy
Siedziba Cagliari
Powierzchnia 24 090 km²
Populacja 
• liczba ludności

1 672 422
• gęstość 69,2 os./km²
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prowincji 5
Liczba gmin 377
Położenie na mapie Włoch
Położenie na mapie
40°03′00″N 9°05′00″E/40,050000 9,083333
Topografia Sardynii
Godło Sardynii
Sardynia z satelity

Sardynia (wł. Sardegna, sard. Sardigna) – skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym (po Sycylii). Wraz z pobliskimi wyspami tworzy region administracyjny we Włoszech.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste, z długimi, względnie prostymi odcinkami, wieloma wybitnymi cyplami, kilkoma szerokimi, głębokimi zatokami, wieloma przesmykami i z wieloma mniejszymi wyspami nieopodal wybrzeża.

Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Roślinność to głównie makia, wiecznie zielone zarośla. Sardynia ma kilka głównych rzek. Największe rzeki to Tirso (151 km), która wpada do Morza Sardyńskiego, Coghinas (115 km) i Flumendosa (127 km). Są 54 sztuczne jeziora i tamy, które dostarczają wodę i prąd. Najważniejsze to Lago Coghinas i Lago Omodeo. Jedynym naturalnym słodkowodnym jeziorem jest Lago di Baratz. Wiele dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk jest zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża.

Wyspa ma typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski: zimą łagodny i deszczowy, latem gorący i suchy. W ciągu roku jest około 300 dni słonecznych, z koncentracją opadów zimą i jesienią, i opadami śniegu w górach. Średnia roczna temperatura wynosi od 11 °C do 17 °C. Dominującym wiatrem jest północno-zachodni mistral, wiejący głównie zimą i wiosną. Może on wiać dosyć mocno, ale zwykle jest suchy i łagodny.

Prowincje[edytuj | edytuj kod]

Region dzieli się na 5 prowincji:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie około 1000 p.n.e. na wyspę przybyli Sardenowie wypierając Ligurów na północne krańce wyspy. Do 238 p.n.e. Sardynią władali Kartagińczycy. Pozostało tu więcej świadectw ich kultury niż w ojczyźnie – dzisiejszej Tunezji. W mieście Nuoro można oglądać świątynię boga Baala, cmentarze i domy mieszkalne tego starożytnego ludu, który został wyparty z Sardynii przez Rzymian.

Przez długi czas uczeni niewiele wiedzieli o kulturze nuragijskiej – pierwotnej cywilizacji sardyńskiej. Liczba, zakres i rozmiar pozostałości architektonicznych z okresu neolitycznego wskazują na dużą populację wyspy. Około 1000 p.n.e. Feniccy żeglarze ustanowili kilka portów handlowych na wybrzeżach Sardynii. W 509 p.n.e. wybuchła wojna pomiędzy rodzimą ludnością a fenickimi osadnikami. Osadnicy wezwali na pomoc Kartaginę (która niegdyś była założona przez Fenicjan) i wyspa stała się podległa Kartaginie. W 238 p.n.e. – po pokonaniu Kartaginy przez Republikę Rzymską w pierwszej wojnie punickiej – Kartagina miała dodatkowe problemy wewnętrzne (Wojna Najemników). Wtedy Rzymianie zajęli Korsykę wraz z Sardynią, praktycznie bez oporu ze strony Kartagińczyków.

W następnych latach pod rządami Rzymu, Sardyńczycy dla obrony przed najeźdźcami wybudowali wokół nabrzeżnych miast pas fortyfikacji, zwany "terra barbagia". Gorsze czasy nastały dla Sardynii w roku 465 n.e., gdy pojawili się Wandalowie, którzy utworzyli królestwo w północnej Afryce podbite przez cesarza bizantyńskiego Justyniana I.

W latach 928/9 wyspa pustoszona była przez piratów Saqaliba (słowiańskich), którzy wspólnie z Arabami na 30 statkach przez szereg kolejnych lat wyprawiali się również na Genuę oraz wybrzeża Kalabrii[2].

Potem nastali Genueńczycy i władcy z Pizy. Po długim okresie walk papież oddał Sardynię władcom Aragonii. Wtedy też rozpoczął się napływ ludności z Katalonii i represje władz. Po kilku stuleciach Sardynia przeszła w ręce Austrii, która rok później wymieniła ją z Piemontem na Sycylię.

W roku 1720 Sardynia dostała się pod panowanie dynastii sabaudzkiej, późniejszych królów Italii, stając się tym samym częścią Włoch.

Potencjalna Atlantyda[edytuj | edytuj kod]

Włoski dziennikarz Sergio Frau w książce „Słupy Herkulesa” wskazuje, że to Sardynia może być mityczną Atlantydą[3]. Według niego potężne budowle cywilizacji nuragijskiej oraz jej sztuka przywołują skojarzenia z opisywaną przez Platona kulturą Atlantów. Twierdzi on również, że Słupy Heraklesa w rozumieniu antycznym mogły leżeć nie przy Cieśninie Gibraltarskiej, lecz między Tunezją i Sycylią, zaś czas od zalania Atlantydy do narodzin Platona nie wynosił dziewięć tysięcy, a jedynie dziewięćset lat.

Hipoteza o tym, że w przekazie dotyczącym Atlantydy błąd mógł popełnić sam autor, albo któryś kopista jego tekstów, zamieniając 900 lat na 9000, ma swoich zwolenników także wśród części badaczy zakładających istnienie Atlantydy. Wówczas to upadła także kultura minojska na Krecie, co miało związek ze zmianami, do jakich doszło po wybuchu wulkanu na greckiej wyspie Santoryn. Informacje te na początku sierpnia 2009 podało także amerykańskie czasopismo „Independent”[4].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Na Sardynii eksploatuje się bogate złoża rud cynku, ołowiu, żelaza, miedzi, antymonu, srebra i boksytów. Znajdują się tu wielkie saliny morskie i kamieniołomy alabastru. Występuje przemysł hutniczy cynku i ołowiu, stoczniowy, chemiczny, metalowy, cementowy, włókienniczy, spożywczy. Jest też rafineria ropy naftowej.

Uprawa zbóż, roślin strączkowych, buraków cukrowych, warzyw, winorośli, oliwek, migdałów, drzew cytrusowych, tytoniu, dębu korkowego oraz hodowla kóz i owiec, rybołówstwo, połów ostryg i skorupiaków.

Rozwinięta turystyka.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Na Sardynii warte zobaczenia są nuragi, megalityczne warowne wieże obserwacyjne, które pochodzą z połowy II tysiąclecia p.n.e. Na wyspie znajduje się ich około 7 tysięcy. Budowane były bez użycia zaprawy z ociosanych kamieni przez zasiedlającą Sardynię od ok. XVII do ok. II wieku p.n.e. cywilizację nazywaną nuragijską.

Liczne skałki, głównie wapienne ale także granitowe i bazaltowe, czynią Sardynię miejscem chętnie odwiedzanym przez wspinaczy z całej Europy. Według Maurizio Oviglii, autora przewodników wspinaczkowych po Sardynii, samych tylko jednowyciągowych dróg wspinaczkowych wyposażonych w stałe przeloty jest na tej wyspie ponad 3600 (stan z roku 2010).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Presidente - Regione Autonoma della Sardegna. [dostęp 2018-07-28].
  2. Przegląd historyczny t. 44 s. 482.; Abu'l- Fida'y
  3. Alicja Dąbrowska: Sardynia - wyspa tysiąca twarzy (pol.). 13.04.2009. [dostęp 2013-08-01].
  4. Tadeusz Oszubski: Atlantyda na Sardynii (pol.). 26.10.2009. [dostęp 2013-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-01)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]