Carnegie Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carnegie Lake
Łyżwiarze na zamarzniętym zbiorniku Carneige

Carnegie Lake to zbiornik wodny powstały po wybudowaniu tamy na Millstone River w najdalej wysuniętym na północny wschód punkcie Princeton w New Jersey. Jezioro stanowi własność prywatną i jest używane przez uniwersyteckie drużyny wioślarskie[1]. Jest jednak dostępne do użytku publicznego dla łyżwiarzy, wędkarzy i piknikowiczów. Przez długi czas jezioro było zanieczyszczone, co ma swoje konsekwencje w poziomie bezpieczeństwa tego miejsca. Obecnie trwają prace na rzecz poprawy jakości wody w zbiorniku.

Widok z lotu ptaka na Jezioro Carnegie znajduje się w początkowej sekwencji amerykańskiego serialu obyczajowego Dr House.

Jesień nad Carnegie Lake

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed powstaniem jeziora, członkowie wioślarskiej drużyny Princeton University pływali po wąskim kanale Delaware and Raritan Canal, który dzielili ze statkami śródlądowej żeglugi handlowej. Zespół omawiał dążenie do zbudowania jeziora w Princeton, ale plany nigdy nie zostały opracowane. W roku 1902, jeden z byłych członków zespołu, Howard Russel Butler, został poproszony o sportretowanie filantropa Andrew Carnegie. Podczas pozowania Carnegie rozwodził się nad jeziorami, które wybudował w rodzinnej Szkocji. Butler przedstawił mu omawiany wcześniej z drużyną pomysł budowy jeziora, a Carnegie zgodził się wziąć udział w projekcie. Butler poprosił o oszacowanie potencjalnych kosztów i możliwości budowy takiego jeziora w Princeton. Po rozmowach z inżynierami z Nowego Jorku, Carnegie oszacował koszty na 118.000$.

Andrew Carnegie odwiedził kampus uniwersytecki, żeby zobaczyć plac przyszłej budowy i wkrótce potem autoryzował Butlera do rozpoczęcia robót. W 1903 r. grupa absolwentów Princeton zaczęła skupywać tereny na których miało powstać jezioro. Ci z kolei odsprzedawali zakupione pola Carnegie'owi. Ruch taki miał na celu uniknięcie podejrzeń co do planu u lokalnych mieszkańców oraz pozwolił zakupić potrzebną ziemię po niższej kwocie. Do 1905 r. potrzebny teren został zakupiony, rozpoczęto jego oczyszczanie a następnie budowę mostów i tamy[2].

Problemy ekologiczne[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na początkowo niewielką głębokość, powodzie i zamulenie stały się problemem dla okolicznych terenów. Kłopotliwa była również szybka kumulacja ścieków, przynoszonych z pobliskich miast przez Millstone River. Rozbudowa oczyszczalni nie nadążała za gwałtownym wzrostem liczby ludności. Jezioro było trzykrotnie pogłębiane: w 1927 r., pod koniec lat 30. i ostatni raz w 1971 r. Wówczas wyrównano głębokość do 9 stóp (2,75 m) w odległości 35 stóp od linii brzegowej (10,7 m)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. American doctor weighs Rio’s health concerns, wins women’s rowing heat, Washington Post [dostęp 2017-01-25].
  2. a b Princeton - Weekly Bulletin 2006/04/03 - Exhibition celebrates 100th anniversary of Lake Carnegie, www.princeton.edu [dostęp 2017-01-25].
  3. Carnegie Lake, etcweb.princeton.edu [dostęp 2017-01-25].