Carnegie Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carnegie Lake

Carnegie Lake to zbiornik wodny powstały wybudowaniu tamy na Millstone River w najdalej wysuniętym na północny wschód punkcie Princeton w New Jersey. Jezioro stanowi własność prywatną i jest używane przez uniwersyteckie drużyny wioślarskie. Jest jednak dostępne do użytku publicznego dla łyżwiarzy, wędkarzy i piknikowiczów. Przez długi czas jezioro było zanieczyszczone, co ma swoje konsekwencje w poziomie bezpieczeństwa tego miejsca. Obecnie trwają prace na rzecz poprawy jakości wody. Widok z lotu ptaka na Jezioro Carnegie znajduje się w początkowej sekwencji amerykańskiego serialu obyczajowego Dr House.

Historia[edytuj]

Przed powstaniem jeziora, członkowie wioślarskiej drużyny Princeton University pływali po wąskim kanale Delaware and Raritan Canal, który dzielili ze statkami śródlądowej żeglugi handlowej. Zespół omawiał dążenie do zbudowania jeziora w Princeton, ale plany nigdy nie zostały opracowane. W roku 1902, jeden z byłych członków zespołu, Howard Russel Butler, został poproszony o sportretowanie filantropa Andrew Carnegie.

Podczas pozowania Carnegie rozwodził się nad jeziorami, które wybudował w rodzinnej Szkocji. Butler przedstawił mu omawiany wcześniej z drużyną pomysł budowy jeziora, a Carnegie zgodził się wziąć udział w projekcie. Butler poprosił o oszacowanie potencjalnych kosztów i możliwości budowy takiego jeziora w Princeton. Po rozmowach z inżynierami z Nowego Jorku, Carnegie oszacował koszty na 118.000$.

Problemy ekologiczne[edytuj]

Ze względu na początkowo niewielką głębokość, powodzie i zamulenie stały się problemem dla okolicznych terenów. Kłopotliwa była również szybka kumulacja ścieków, przynoszonych z pobliskich miast przez Millstone River. Rozbudowa oczyszczalni nie nadążała za gwałtownym wzrostem liczby ludności. Jezioro było trzykrotnie pogłębiane: w 1927 roku, pod koniec lat 30. i ostatni raz w 1971 roku. Wówczas wyrównano głębokość do dziewięciu metrów w odległości 35 stóp od linii brzegowej.