Princeton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w New Jersey. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Princeton
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  New Jersey
Ludność (2010)
• miejscowość

28 572

Położenie na mapie New Jersey
Mapa lokalizacyjna New Jersey
Princeton
Princeton
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Princeton
Princeton
Ziemia 40°21′25,61″N 74°40′12,59″W/40,357114 -74,670164
Portal Portal.svg Stany Zjednoczone
Ulica w Princeton

Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym ośrodkiem naukowym. Jest tu Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).

Historia[edytuj]

Miasto zostało założone w 1696 przez kwakrów, a do 1724 nosiło nazwę Stony Brook; potem przyjmowało różne nazwy: Prince-town (u Jamesa Leonarda), Princetown, Prince's Town, aż w końcu Princeton. Taka nazwa miasta miała uczcić księcia Wilhelma Orańskiego. W czasie wojny o niepodległość USA (1775–1783) odnotowujemy w okolicach Princeton (3 stycznia 1777) zwycięstwo wojsk Waszyngtona nad Anglikami, dowodzonymi przez Lorda Charlesa Cornwallisa. Princeton uzyskało w 1813 prawa miejskie.

Edukacja[edytuj]

Princeton University jest dominującym miejscem w mieście. Jego główny kampus zaczyna się przy historycznej ulicy Nassau Street i rozciąga się na południe aż do Carnegie Lake. Westminster Choir College, a część Rider University znajduje się w mieście, podobnie Princeton Theological Seminary i jego kampus. Institute for Advanced Study znajduje się w obrębie miasta i posiada obszerne zasoby ziemskie (Institute Woods) w mieście. Mercer County Community College w West Windsor jest najbliższą sercom uczelnią, która służy mieszkańcom Princeton.

Najbardziej znane osoby związane z Princeton[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]