Princeton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w New Jersey. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Princeton
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  New Jersey
Populacja (2010)
• liczba ludności

28 572
Nr kierunkowy 600
Kod pocztowy 08540
Położenie na mapie New Jersey
Mapa lokalizacyjna New Jersey
Princeton
Princeton
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Princeton
Princeton
Ziemia 40°21′25,61″N 74°40′12,59″W/40,357114 -74,670164
Portal Portal Stany Zjednoczone
Ulica w Princeton

Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym ośrodkiem naukowym. Jest tu Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).

Historia[edytuj]

Miasto zostało założone w 1696 przez kwakrów, a do 1724 nosiło nazwę Stony Brook; potem przyjmowało różne nazwy: Prince-town (u Jamesa Leonarda), Princetown, Prince's Town, aż w końcu Princeton. Taka nazwa miasta miała uczcić księcia Wilhelma Orańskiego. W czasie wojny o niepodległość USA (1775–1783) odnotowujemy w okolicach Princeton (3 stycznia 1777) zwycięstwo wojsk Waszyngtona nad Anglikami, dowodzonymi przez Lorda Charlesa Cornwallisa. Princeton uzyskało w 1813 prawa miejskie.

Edukacja[edytuj]

Princeton University jest dominującym miejscem w mieście. Jego główny kampus zaczyna się przy historycznej ulicy Nassau Street i rozciąga się na południe aż do Carnegie Lake. Westminster Choir College, a część Rider University znajduje się w mieście, podobnie Princeton Theological Seminary i jego kampus. Institute for Advanced Study znajduje się w obrębie miasta i posiada obszerne zasoby ziemskie (Institute Woods) w mieście. Mercer County Community College w West Windsor jest najbliższą sercom uczelnią, która służy mieszkańcom Princeton.

Najbardziej znane osoby związane z Princeton[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]