Cech (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cech
Państwo

 Rzesza Niemiecka

Organ prasowy

Masurenbundu

Pierwszy numer

1928

Ostatni numer

1933

Cech – organ prasowy Masurenbundu (Związku Mazurów).

Pierwszy numer Cechu ukazał się 1 maja 1928 r. Początkowo przepisywano go na maszynie, a od listopada 1930 r. wydawano już w drukarni. Redaktorem odpowiedzialnym został Kurt Obitz. Po jego wyjeździe do Polski oficjalnie na tym stanowisku figurował Jan Sawicki. Wydawcą był Gustaw Sawicki. Nazwa Cech oznaczała wezwanie na zgromadzenie. Pismo posiadało motto w języku polskim: Gwara nasa, trzymaicie się, zamienione w późniejszym okresie na Wiara nasa, trzymaicie się. Cech początkowo drukowano czcionką łacińską, w później (od listopada 1930 r.) w większości czcionką gotycką. Zawierał od 4 do 8 stron, format 30,5x22,5 cm. Cech, redagowany głównie w języku niemieckim, krytykował przede wszystkim politykę społecznego i gospodarczego upośledzenia ludności mazurskiej. Solidaryzował się z niemiecką socjaldemokracją. Zawierał również gawędy p. t. Fryc z Płowców soli im pisane przez Gustawa Sawitzkiego w prostym ludowym języku mazurskim i z niemałą szczyptą humoru, drwiące najczęściej z Heimatdienstu i jego działaczy prześladujących lud mazurski. Z wielu artykułów Cechu czyniono przedruki w szczycieńskim Mazurze. Po polsku wydrukowano również specjalny dodatek pt. Jutrznia, mazurskie pieśni ludowe, a nawet Rotę Marii Konopnickiej. Pismo rozsyłano członkom Masurenbundu, politykom oraz osobom zainteresowanym sprawami mazurskimi. Po objęciu władzy w Niemczech przez partię hitlerowską, Masurenbund, ze względów bezpieczeństwa, zaprzestał wydawania swego organu prasowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Chojnacki, Bibliografia polskich druków ewangelickich ziem zachodnich i północnych 1530 - 1939, Warszawa 1966, s. 233.
  • Tadeusz Grygier, Plebiscyt w oczach "Cechu", Warmia i Mazury, 1960, nr 4.
  • Kurt Obitz, Dzieje ludu mazurskiego. Wprowadzenie i opracowanie Grzegorz Jasiński, Dąbrówno 2007.
  • Adam Szymanowicz, Działalność Masurenbundu w Ełku i w Berlinie w latach 1923 - 1933, Komunikaty Mazursko - Warmińskie, 2005, nr 3 (249).
  • Wojciech Wrzesiński, Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920 - 1939, Olsztyn 1973.