Centralna Kolej Transandyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peru railroad steel bridge.jpg

Centralna Kolej Transandyjska, hiszp. Ferrocarril Central del Perú – linia kolejowa zbudowana pod kierownictwem polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1859 r. rząd Peru wydał dekret o utworzeniu komisji, która miała sprawdzić możliwości pociągnięcia linii kolejowej przez Andy, której orędownikiem był Ernest Malinowski. W wyniku prac komisji po dziewięciu latach, podjęto pierwsze decyzje dotyczące budowy. Inwestorem był amerykański przedsiębiorca Henry Meiggs, który zawarł umowę na budowę linii kolejowej z rządem peruwiańskim w dniu 23 grudnia 1869 roku. Opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji zlecił on Ernestowi Malinowskiemu. Projekt zakładał połączenie Limy z zasobnym w minerały regionem Cerro de Pasco i żyzną doliną Jauja[1].

W założeniu kolej miała umożliwić transport bogactw z górskich rejonów Peru do portu w Limie. Rzecznikiem projektu został Manuel Pardo – przyjaciel Malinowskiego z czasów jego emigracji we Francji i przyszły prezydent Peru. Kontrakt z rządem Peru zakładał budowę w ciągu sześciu lat linii kolejowej o długości 219 km z Limy do La Oroya[1].

Prace wkrótce rozpoczęto jednak wojna z Chile, która wybuchła w 1878 r. przerwała budowę. Prace wznowiono dopiero kilkanaście lat później i 10 stycznia 1893 r. oddano odcinek do La Oroya. Na początku XX w. przedłużono linię do centrum przemysłu wydobywczego w Cerro de Pasco a także do Huancayo w dolinie Jauja. Wszystkie trzy odcinki łącznie liczyły 332 km[1].

Projekt Transandino[edytuj | edytuj kod]

W roku 2011 trójka młodych Polaków zrealizowała inspirowany geniuszem Malinowskiego film o Kolei Transandyjskiej [2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kolej transandyjska. Andy - podniebna podróż. National Geografic, 9 marzec 2009. [dostęp 18 października 2012].
  2. Projekt Transandino

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]