Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grabnik

Rodzaj klasztoru

gompa buddyjska

Data budowy

2005

Położenie na mapie gminy Jaktorów
Mapa konturowa gminy Jaktorów, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum Bencien Karma Kamtzang w Grabniku”
Ziemia52°06′47″N 20°32′31″E/52,113117 20,541994
Strona internetowa

Centrum Bencien Karma Kamtzang – to gompa Związku Buddyjskiego Tradycji Karma Kamtzang w Grabniku. Jest ośrodkiem medytacji, kultu, nauki i odosobnień buddyzmu tradycji tybetańskiej w Polsce. Jest to obecnie największa gompa w Polsce. Nazwa „Bencien” pochodzi od nazwy macierzystej gompy w Katmandu.

Historia gompy[1][edytuj | edytuj kod]

Wkrótce po powstaniu grupy Karma Kamtzang w 1994 rozpoczęto poszukiwania miejsca na gompę. W październiku 1995 kupiono gospodarstwo rolne z budynkiem mieszkalnym w Grabniku koło Jaktorowa, około 40 km od Warszawy. W grudniu 1995 teren został poświęcony. Projekt budowy świątyni powstał w 1998, jednak zdołano go zrealizować dopiero w 2005.

Także od 2005 rozpoczęto realizację projektu Centrum Kultury Buddyjskiej- wielofunkcyjnego budynku biblioteczno-magazynowo-administracyjnego, budowanego głównie ze środków Unii Europejskiej. Budowę ukończono w 2010.

W czerwcu 2005 powstał projekt budowy europejskiego ośrodka trzyletnich odosobnień „Bencien Drubde Osal Ling” („Miejsce Odosobnień Jasnego Światła Bencien”). Budowę ukończono w 2009.

Infrastruktura[2][edytuj | edytuj kod]

Oprócz pomieszczeń dla kultu religijnego w gompie istnieje Centrum Kultury Buddyjskiej, które ma za zadanie promować kulturę i twórczość buddyjską, organizować wystawy, wykłady i konferencje. W 2009 rozpoczął swą działalność ośrodek trzyletnich odosobnień Benchen Drubde Osal Ling w Polsce. Centrum Kultury Buddyjskiej ma rozbudowane zaplecze socjalne i pobytowe.

Działalność[3][edytuj | edytuj kod]

W gompie organizowane są regularne kursy z nauczycielami buddyzmu tybetańskiego w ramach praktyki grupowej i indywidualnej. W gompie tłumaczy się, wydaje i przechowuje buddyjskie teksty oraz inne media, a także kultywuje tradycję tybetańską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] [2](dostęp 5.8.2010)
  2. [3] (dostęp 5.8.2010)
  3. [4] (dostęp 5.8.2010)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]