Cerkiew św. Atanazego w Warnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Atanazego
храм "Св. Атанасий"
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Warna

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia warneńska i wielkopresławska

Wezwanie

św. Atanazego

Wspomnienie liturgiczne

2 maja

Położenie na mapie Warny
Mapa konturowa Warny, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Atanazego”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Atanazego”
Położenie na mapie obwodu Warna
Mapa konturowa obwodu Warna, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Atanazego”
Ziemia43°11′59,7″N 27°55′07,4″E/43,199917 27,918722
Strona internetowa

Cerkiew św. Atanazegoprawosławna cerkiew w Warnie, w jurysdykcji metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w 1838 na miejscu starszej i mniejszej świątyni, która dwa lata wcześniej uległa całkowitemu zniszczeniu wskutek pożaru. W momencie budowy pełniła funkcję soboru katedralnego metropolii warneńskiej w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego[1]. Po utworzeniu Egzarchatu Bułgarskiego metropolię warneńską włączono w jego struktury jedynie częściowo – w jurysdykcji biskupa bułgarskiego znalazły się parafie wiejskie, zaś władyka grecki miał nadal zarządzać cerkwiami w Warnie[2]. Biskup Patriarchatu Konstantynopolitańskiego służył w cerkwi św. Atanazego do 1939, gdy opuścił Warnę pod naciskiem bułgarskiego metropolity warneńskiego i wielkopresławskiego Józefa. W cerkwi służyli odtąd kapłani bułgarscy[1][a].

W 1961 władze lokalne odebrały metropolii warneńskiej świątynię, by urządzić w niej muzeum ikon. Cerkiew pełniła te funkcje przez trzydzieści lat. W 1991 została przywrócona do użytku liturgicznego; ekspozycja ikon pozostała w świątyni i nadal jest udostępniana zwiedzającym. Szczególną wartość artystyczną przedstawia ikonostas w świątyni, noszący cechy prac artystów ze szkoły triawneńskiej, o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. W rzędzie świątecznym ikonostasu znajduje się 28 ikon, przedstawiających, obok dwunastu wielkich świąt prawosławia, także sceny z życia Matki Bożej i świętych. Ikonę patronalną napisał ikonograf Dimityr z Sozopola. Ikonostas był konserwowany w latach 1975–1978[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według I. Dimitrova Bułgarzy objęli kontrolę nad cerkwiami w Warnie już w 1906. Por. red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, s. 57–61.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Православен храм "Свети Атанасий"
  2. I. Dimitrov, Bulgarian Christianity [w:] red. Parry K.: The Blackwell Companion to Eastern Christianity. Victoria: Blackwell Publishing, 2007, s. 57–61.