Cerkiew św. Luigiego Orione we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Luigiego Orione we Lwowie
Церква святого Луїджі Оріоне
cerkiew parafialna
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Wyznanie

grekokatolicyzm

Kościół

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego

Wezwanie

św. Luigi Orione

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Luigiego Orione we Lwowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Luigiego Orione we Lwowie”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Luigiego Orione we Lwowie”
Ziemia49°51′57″N 24°02′11″E/49,865833 24,036389

Cerkiew św. Luigiego Orione – greckokatolicka cerkiew przy ulicy Abrahama Lincolna 12 we Lwowie, w dzielnicy Zamarstynów, w rejonie szewczenkowskim.

Budowę świątyni zainicjowało dwóch włoskich misjonarzy z Włoch (E. Montanari i M. Cattelan) ze zgromadzenia Orionistów, którzy od 2001 pracują na Ukrainie. Cerkiew zaprojektował w latach 2006-2007 Mykoła Rybenczuk i jego pracownia architektoniczna "Symetria", inżynierem projektu był Wołodymyr Sivers. Budowa trwała rok i została ukończona w 2008, w jednym budynku znajduje się część sakralna i oratorium. Ogólna kubatura budynku wynosi 3775 m3, a powierzchnia całkowita 440 m3. Głównym elementem formującym bryłę świątyni jest sposób uformowania dachu, który poprzez swoją asymetrię ma nawiązywać do dominującego w krajobrazie dzielnicy Wysokiego Zamku. Dla stworzenia atmosfery domowego zacisza wyeksponowano okapy, które zdaniem projektanta przypominają dachy wiejskich cerkiewek. Świątynia ma stanowić zaczątek zespołu budynków sakralnych i użytkowych, ma on zajmować teren pod którym biegnie kolektor, w którym płynie Pełtew. Dzieli on działkę na dwie części i wyznaczony przez niego pas nie może zostać zabudowany.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dominantę wnętrza stanowi ikonostas złożony z czterech dużych ikon napisanych w stylu bizantyjskim przez Ljubomyra Medwyda, przedstawiają one św. Piotra, Bogurodzica, Jezusa Chrystusa i św. Luigiego Orione. Z tyłu za ikonostasem znajduje się krucyfiks stworzony w podobnym style, przez tego samego autora. Poza ikonostasem w cerkwi znajduje się statuetka Matki Bożej przywieziona w 2010 z Brazylii, zawierająca relikwię św. Luigiego Orione. Cerkiew jest siedzibą parafii Opatrzności Bożej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Пастернак О. Модерна каплиця — на честь італійського святого, Леополіс (додаток до газети Високий замок) № 21 (143), 28 травня 2009 c. 6;
  • Пастернак Б. До Львова прибула статуетка Матері Божого Провидіння, Леополіс (додаток до газети Високий замок) № 10 (183), 4 березня 2010 c. 5;
  • Медвідь Л. Непросте повернення традицій у сучасність, Є № 2, 2009 c. 10, 11;
  • Рибенчук М. Оріоністська церква у Львові, Art+construction № 2-3, 2009 c. 138-141;
  • Рибенчук О. Греко-католицька церква св. Луїджі Оріоне у Львові Є № 2, 2009 c. 12, 13.