Cerkiew św. Michała Archanioła w Rydze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerkiew św. Michała Archanioła
Rīgas Svētā Erceņģeļa Mihaila baznīca
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Łotwa
Miejscowość Coat of Arms of Riga.svg Ryga
Wyznanie prawosławne
Kościół Łotewski Kościół Prawosławny
Parafia św. Michała Archanioła w Rydze
Wezwanie św. Michała Archanioła
Wspomnienie liturgiczne 8/21 listopada
Położenie na mapie Rygi
Mapa lokalizacyjna Rygi
Cerkiew św. Michała Archanioła
Cerkiew św. Michała Archanioła
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
Cerkiew św. Michała Archanioła
Cerkiew św. Michała Archanioła
Ziemia56°56′06,1″N 24°09′24,7″E/56,935028 24,156861

Cerkiew św. Michała Archaniołaprawosławna cerkiew parafialna w Rydze, w dekanacie ryskim eparchii ryskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatorem budowy cerkwi był arcybiskup ryski i mitawski Arseniusz (Briancew), który w czasie swojej działalności duszpasterskiej na ziemiach łotewskich doprowadził do budowy 70 nowych cerkwi, z czego 10 w samej Rydze. Świątynia pod wezwaniem Archanioła Michała była przeznaczona dla działającej od początku XIX wieku parafii przeznaczonej dla staroobrzędowców, którzy przeszli do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z zachowaniem tradycyjnych zwyczajów liturgicznych. W 1892 arcybiskup Arseniusz rozpoczął zbiórkę pieniędzy na budowę nowej cerkwi. 17 grudnia 1895 miało miejsce poświęcenie gotowej świątyni.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w tradycyjnym stylu ruskim. Ponad wejściem do budynku znajduje się dzwonnica zwieńczona krzyżem na niewielkiej cebulastej kopułce. Okna i drzwi cerkwi są ozdobnie obramowane półkolumnami; ponad wejściem z portalem znajduje się ikona. Ponad kwadratową nawą znajduje się pięć cebulastych kopuł malowanych na błękitno, ze złoconymi krzyżami. Cztery z nich zostały zlokalizowane w narożnikach nawy, piąta – największa – w części centralnej. Na bocznych ścianach cerkwi znajdują się po trzy ozdobnie obramowane okna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]