Cerkiew św. Pantelejmona w Nerezi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Pantelejmona
Црква „Св. Пантелејмон“
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Macedonia Północna
Miejscowość Nerezi
Wyznanie prawosławie
Kościół Macedoński Kościół Prawosławny
Eparchia Eparchia skopijska
Położenie na mapie Skopje
Mapa lokalizacyjna Skopje
Cerkiew św. Pantelejmona
Cerkiew św. Pantelejmona
Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa lokalizacyjna Macedonii Północnej
Cerkiew św. Pantelejmona
Cerkiew św. Pantelejmona
Ziemia41°58′37,2″N 21°22′26,4″E/41,977000 21,374000

Cerkiew świętego Pantelejmona w Nereziprawosławna cerkiew we wsi Nerezi, wzniesiona w 1164. Należy do Macedońskiego Kościoła Prawosławnego.

Została wzniesiona w 1164 z fundacji cesarskiego namiestnika Aleksego Komnena. Była pierwotnie świątynią monasterską[1]. Jej architektura reprezentuje styl bizantyjski z elementami typowymi dla Bałkanów. Cerkiew wznosi się na planie kwadratu, jest to zwarta ceglana bryła w formie krzyżowo-kopułowej, z pięcioma kopułami na kwadratowych bębnach. W absydzie świątyni oraz na fasadach bocznych widoczne są tryforialne okna. Harmonijne proporcje budynku nadają wnętrzu pozory monumentalności mimo skromnych w rzeczywistości rozmiarów obiektu[2].

W świątyni znajdują się freski stanowiące przykład sztuki bizantyńskiej epoki Komnenów[2] z elementami typowymi dla ówczesnej sztuki regionu Macedonii: silnym iluzjonizmem, żywą gestykulacją i psychologią ukazanych postaci, łagodnymi przejściami zamiast wyraźnych konturów[1]. Tematyka malowideł związana jest z Męką Chrystusa[1]. Freski w cerkwi zostały odkryte przez M. Okuniewa w 1926[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d W. Molé: Sztuka Słowian południowych. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962, s. 106-107.
  2. a b W. Molé: Sztuka Słowian południowych. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962, s. 52-53.