Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża w Puszkinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
Церковь преподобного Сергия Радонежского
Distinctive emblem for cultural property.svg 7830264000
cerkiew wojskowa
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Miejscowość Tsarskoye Selo COA (Saint Petersburg Governorate) (1831).jpg Puszkin
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia petersburska
Wezwanie św. Sergiusza z Radoneża
Wspomnienie liturgiczne 25 września/8 października
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
Ziemia59°42′26,9″N 30°22′52,0″E/59,707472 30,381111

Cerkiew św. Sergiusza z Radoneżaprawosławna cerkiew w Puszkinie, wzniesiona w 1889, zdewastowana po rewolucji październikowej i zwrócona wiernym we wrześniu 2012.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w 1889 w sąsiedztwie kompleksu koszarowego 2 carskosielskiego pułku strzelców lejbgwardii, do którego należała świątynia. Poświęcenie obiektu miało miejsce czternaście lat później, w obecności cara Mikołaja II, wielkich książąt Włodzimierza i Sergiusza Aleksandrowicza Romanowów oraz wielkiej księżnej Marii Pawłowny. W obiekcie znajdowały się nagrobki rosyjskich żołnierzy walczących w I wojnie światowej[1].

Po rewolucji październikowej cerkiew została zamknięta, a z jej budynku zdjęto kopuły. Zniszczone zostały również nagrobki żołnierzy, chociaż brakuje danych co do losu samych pochówków. W czasie II wojny światowej obiekt ponownie doznał poważnych uszkodzeń, po zakończeniu walk nadal był wykorzystywany do celów niezgodnych z przeznaczeniem. Po upadku ZSRR przez wiele lat właścicielem budynku było Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej; w cerkwi mieściła się publiczna toaleta[2] kawiarnia i serwis samochodowy[1].

Świątynia została zwrócona eparchii petersburskiej i ładoskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego 21 września 2012, po dwuletnich staraniach, w bardzo złym stanie technicznym[1]. Zaplanowano wówczas jej renowację[1]. Państwo rosyjskie zobowiązało się przeznaczyć na prace konserwatorskie i badania na terenie cerkwi kwotę 1,8 mln rubli[1]. Po ukończeniu tych prac wielkiego poświęcenia odnowionego obiektu dokonał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w asyście metropolity petersburskiego i ładoskiego Warsonofiusza, biskupów wyborskiego i prioziorskiego Ignacego, carskosiolskiego Marcela, tichwińskiego i łodiejnopolskiego Mścisława, gatczyńskiego i łuskiego Mitrofana oraz duchowieństwa metropolii petersburskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]