Przejdź do zawartości

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Moskwie (ul. Bakuninskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Opieki Matki Bożej
Храм Покрова Пресвятой Богородицы
7710027000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Opieki Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

1/14 października

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej”
Ziemia55°46′53,6″N 37°41′42,2″E/55,781556 37,695056
Strona internetowa

Cerkiew Opieki Matki Bożejprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Basmannyj, w dawnej wsi Rubcowo.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew Opieki Matki Bożej powstała na terenie wsi Rubcowo, należącej do dworu carskiego, w celu upamiętnienia ostatecznego odparcia polskiej interwencji w Rosji w epoce Dymitriad. Pierwsza drewniana świątynia na miejscu dzisiejszej cerkwi powstała w 1619, w 1626 zastąpiono ją kamienną budowlą z trzema ołtarzami. Budynek stanowił typowy przykład architektury sakralnej epoki carów Fiodora I i Borysa Godunowa. W tym samym roku obiekt został poświęcony. Ze względu na swoje położenie w osobistym majątku rodziny carskiej cerkiew otrzymała status soboru i była obsługiwana przez protopopa, dwóch kapłanów i diakona[1]. W 1761 świątynia została zmieniona w zwykłą cerkiew parafialną. Obiekt prawdopodobnie poniósł straty w czasie wojny francusko-rosyjskiej r. 1812 i w XIX w. był remontowany: w 1821 odnowiono ikonostas. Generalny remont obiektu miał miejsce w 1869. Ceremonię ponownego poświęcenia świątyni przeprowadził w tym samym roku metropolita moskiewski Innocenty[1].

W 1872 świątynia została przekazana stowarzyszeniu sióstr miłosierdzia pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Członkinie wspólnoty prowadziły przytułek dla sierot, szkołę sześcioklasową, kursy dla felczerek, ambulatorium, szpital i dom opieki dla starszych mniszek oraz sióstr miłosierdzia[1]. Wspólnota istniała do 1919, gdy została przekształcona w stowarzyszenie kobiet. W wymienionym roku w święto patronalne cerkwi Świętą Liturgię w obiekcie sprawował patriarcha moskiewski i całej Rusi Tichon. W marcu 1922 w ramach akcji konfiskaty kosztowności cerkiewnych z parafii skonfiskowano cenne wyposażenie. Świątynia była czynna do 1934[1]. W wymienionym roku została zamknięta, zdewastowana i przekazana przedsiębiorstwu Mietrostroj. Obiekt został odrestaurowany w latach 1961–1962 pod kierunkiem A. Ocha; zaadaptowano go wówczas na salę prób Państwowej Republikańskiej Akademickiej Kapeli Chóralnej im. A. Jurłowa[1].

Świątynia została zwrócona Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w 1992, jednak dopiero od 2003 odbywają się w niej regularne nabożeństwa[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]