Przejdź do zawartości

Cerkiew św. Grzegorza Cudotwórcy w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Grzegorza Cudotwórcy
Храм Григория Неокесарийского
Zabytek: nr rej. 7710625004[1]
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Grzegorza Cudotwórcy

Wspomnienie liturgiczne

17/30 listopada

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Grzegorza Cudotwórcy, św. Grzegorza Teologa, św. Matrony Moskiewskiej

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Grzegorza Cudotwórcy”
Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Grzegorza Cudotwórcy”
55°44′15″N 37°37′10″E/55,737500 37,619444
Strona internetowa

Cerkiew św. Grzegorza Cudotwórcyprawosławna cerkiew w Moskwie, w centralnym okręgu administracyjnym. Należy do parafii pod tym samym wezwaniem, wchodzącej z kolei w skład dekanatu moskworieckiego eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Budowa pierwszej cerkwi pod wezwaniem św. Grzegorza w miejscu, gdzie znajduje się obecnie (XXI w.) świątynia, mogła być związana z upamiętnieniem powrotu księcia Wasyla II Ślepego z niewoli tatarskiej, co miało miejsce 17 lutego 1445, w dniu wspomnienia św. Grzegorza. Pierwsza pisemna wzmianka o świątyni pochodzi jednak dopiero z 1632[2]. Budowę cerkwi murowanej rozpoczęto w 1668 na osobisty rozkaz cara Aleksego I; proboszcz miejscowej parafii, ks. Andriej Postinko, był jego spowiednikiem. Projekt świątyni opracowali Iwan Kuznieczik i Karp Guba[2].

W 1934 w cerkwi regularnie służył biskup oriechowo-zujewski Jan[3].

Cerkiew pozostawała nieprzerwanie czynna do 1935, gdy została zamknięta na polecenie władz stalinowskich. Pozostające na jej wyposażeniu ikony przekazano do Galerii Trietiakowskiej. Wcześniej, w 1930, dokonano przebudowy dzwonnicy cerkiewnej, przebijając przejście na jej najniższej kondygnacji. W ciągu kolejnych dekad w obiekcie mieściły się świeckie instytucje. Od 1965 obiekt znajdował się w rejestrze zabytków; wtedy też został odrestaurowany, co pozwoliło na likwidację części zniszczeń zaistniałych w poprzednich dziesięcioleciach. Obiekt zwrócono Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu w 1990 na prośbę patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II, został przywrócony do użytku liturgicznego sześć lat później[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]