Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża w Nowym Jorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża
cerkiew filialna, szkolna
Ilustracja
Wnętrze cerkwi
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Miejscowość

Nowy Jork

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Parafia

Ikony Matki Bożej „Znak” w Nowym Jorku

Wezwanie

św. Sergiusza z Radoneża

Wspomnienie liturgiczne

25 września/8 października

Położenie na mapie Manhattanu
Mapa konturowa Manhattanu, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża”
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża”
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa konturowa Nowego Jorku, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Sergiusza z Radoneża”
Ziemia40°47′02,0″N 73°57′15,1″W/40,783900 -73,954200
Strona internetowa

Cerkiew św. Sergiusza z Radoneżacerkiew prawosławna w Nowym Jorku, na Manhattanie, w siedzibie Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

Budynek, w którym współcześnie mieści się cerkiew, został zaprojektowany przez Williama Delano dla bankiera Francisa Palmera i wzniesiony w latach 1916–1918[1]. Jest on wzniesiony na planie prostokąta, pięciokondygnacyjny, z dachem mansardowym, z czerwonej cegły i marmuru toskańskiego[1]. Po śmierci Palmera wdowa po nim sprzedała obiekt George'owi Bakerowi, synowi bankiera, który nabył również trzy sąsiadujące nieruchomości i dokonał przekształceń we wnętrzu posiadłości. Po śmierci Bakera w wypadku obiekt odziedziczyła w 1937 jego żona Edith[1]. W latach 50. XX wieku sprzedała ona budynek rosyjskiemu emigrantowi Siergiejowi Semenence, który z kolei przekazał go Synodowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji z przeznaczeniem na stałą siedzibę[1].

W głównym hallu rezydencji został urządzony sobór Ikony Matki Bożej „Znak”katedra metropolitalna Cerkwi Zagranicznej. W innym pomieszczeniu znalazła się pomocnicza cerkiew św. Sergiusza z Radoneża[1]. Znajduje się ona na parterze obiektu[2]. Pełni funkcję cerkwi przy szkole św. Sergiusza prowadzonej przez Kościół; są w niej odprawiane nabożeństwa w języku angielskim[2]. W cerkwi przechowywane są pamiątki związane z historią Kościoła Zagranicznego: królewskie wrota z jego dawnej siedziby przy 77 Ulicy w Nowym Jorku oraz kopia Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” przywieziona z Harbinu przez metropolitę Filareta (Wozniesienskiego)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Synod of Bishops of ROCOR and the Cathedral. [dostęp 2010-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-02)].
  2. a b c St Sergius Synodal Church and High School. [dostęp 2010-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-02)].