Chłopcy Murrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Chłopcy Murrowa (ang. Murrow’s Boys lub The Murrow Boys) tak nazywana była grupa dziennikarzy CBS relacjonująca przebieg II wojny światowej. Tworzyli grupę wysoko wykwalifikowanych dziennikarzy, znanych z nietuzinkowego intelektu i zdolności opisowych. Dziennikarze zostali wybrani i zatrudnieni przez Edwarda Murrowa. Columbia Broadcasting System (CBS) w połowie lat 30. XX w. rozpoczęła tworzenie w Europie newsroomu. W 1937 r. do Londynu został wysłany Murrow, objął stanowisko dyrektora operacyjnego filii CBS. Jego zadaniem było pozyskiwanie korespondentów. Pierwszym pozyskanym dziennikarzem był William L. Shirer. Razem z Murrowem stali się prekursorami nowoczesnego dziennikarstwa. Chłopcy Murrowa byli obecni na najważniejszych teatrach II wojny światowej, informowali słuchaczy CBS o decydujących wydarzeniach dla ówczesnego świata.

3 marca 1938 roku na antenie CBS miała miejsce historyczna relacja - Anschluss Austrii przez Rzeszę Niemiecką. Komentatorem na żywo z Wiednia był sam Edward Murrow. Komentarze na żywo nadawali: William L. Shirer z Londynu, Bob Trout z Nowego Jorku, Edgar Ansel Mowrer z Paryża i Pierre J. Huss z Berlina. Audycja była wielkim sukcesem, a w CBS do dnia dzisiejszego nadawane są tego rodzaju transmisje w programie "World News Roundup".

Wszyscy "chłopcy" znali Edwarda Murrowa, ale nie znali siebie nawzajem. Jedni przemieszczali się z miejsca na miejsce, inni nie opuszczali miast do których byli przydzieleni. Musieli umieć obejść cenzurę w kraju w którym pracowali. Każdy komentarz czy sprawozdanie musiało być zapisane w formie skryptu. Kiedy dziennikarz nadawał swoją relację, cenzor siedział z palcem na przycisku. Jeśli tekst komentarza odbiegał od skryptu - wyłączano mikrofon.

Po wojnie grupa reporterów została rozwiązana, ale Murrow pomagał swojemu zespołowi. Wspierał Winstona Burdetta, oskarżonego szpiegostwo. Część "chłopców Murrowa" pozostało w CBS, a niektórzy zrezygnowali z radia na rzecz telewizji. Wielu z nich napisało książki o latach wojny. Sam założyciel wrócił do Nowego Jorku i rekrutował kolejnych dziennikarzy do CBS.[1]

Lista Chłopców Murrowa[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna lista korespondentów:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanley Cloud, Lynne Olson, Chłopcy Murrowa, 2006

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Dwornik, Chłopcy Murrowa z CBS. Historia mistrzów omijania wojennej cenzury, „Reporterzy.info”, 22 stycznia 2018.