Newsroom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pojęcia związanego ze środkami masowego przekazu. Zobacz też: Newsroom (serial telewizyjny).
Newsroom stacji Al Jazeera

Newsroom (ang. pokój wiadomości) – termin ze świata mediów, oznaczający centralne pomieszczenie w redakcji, gdzie pracują dziennikarze, montażyści oraz producenci. Zazwyczaj jest to, niczym nieograniczona, przestrzeń, w której każdy pracownik ma swoje biurko.

Wiele zagranicznych firm nazywa "newsroomem" miejsce (najczęściej na stronach internetowych), w którym przedstawicie mediów mogą uzyskać informacje na temat danej marki (zdobyć materiały prasowe, umówić wywiad z szefem firmy, itd.).

W wyjątkowych przypadkach powołany zostaje "special newsroom" (ang. specjalny pokój wiadomości), służący do skupienia się przez dziennikarzy na jednej sprawie (np. w Polsce była to katastrofa smoleńska).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Newsroom zaczął pojawiać się w redakcjach na początku lat 70. w Stanach Zjednoczonych. Pomysł "newsroomu" uwidocznił się za sprawą metody open space, która zaczęła wyłaniać się w coraz większej ilości biur. Już wtedy zaczęto rozgraniczać jedno duże pomieszczenie na mniejsze, dzieląc je na poszczególne działy firm. W 1991 roku, Leland "Buck" Ryan - dyrektor projektu naukowego na Uniwersytecie w Kentucky, stworzył poradnik prawidłowego funkcjonowania oraz sposobu zarządzania newsroomem. Podręcznik ten zakładał, że w przy pisaniu artykułów trzeba "myśleć jak odbiorca".[1] Sugerował również, że właśnie poprzez "grupowe myślenie, wspólne spotkania w celu tworzenia jakiegoś artykułu, integrują się wszyscy pisarze, edytorzy, fotografowie, plastycy i graficy".[2] Ryan nazwał tę technikę "The Maestro concept" (ang. pomysł Mistrza).

Newsroom w prasie[edytuj | edytuj kod]

Newsroom w redakcji New York Times

W siedzibach organizacji prasowych popularne jest pracowanie wszystkich dziennikarzy w jednym pomieszczeniu. Przykładem może być chociażby redakcja New York Times (przedstawiona na zdjęciu). W takim systemie pracuje również wiele polskich agencji prasowych i redakcji prasowych. Jako polski wzór newsroomu w prasie można podać Gazetę Wyborczą, której siedzibę, można zwiedzać online.[3] Najczęściej jednak w newsroomie swoje biurka mają szeregowi pracownicy, dziennikarze i reporterzy. Osoby wyżej postawione w hierarchii zawodowej (redaktor naczelny i jego zastępcy, wydawcy, itd.) posiadają swoje własne biura.

Newsroom w telewizji[edytuj | edytuj kod]

Studio TVN24. Na zdjęciu widać stół prowadzącego ale także biurka oraz monitory redaktorów.

Wśród stacji telewizyjnych na całym świecie coraz modniejsze staje się nadawanie programów informacyjnych bezpośrednio z newsroomu. Jest to połączenie zaplecza redakcyjnego z oświetlonym i nagłośnionym studiem nagraniowym. Wyjątkiem są osobne pomieszczenia socjalne oraz montażownie dźwięku. Również sama reżyserka znajduje się za dźwiękoszczelną szybą. Przykładem newsroomów w Polsce są m.in. serwisy TVN24 ("Wstajesz i Wiesz", "Dzień na żywo") oraz audycje nadawane w stacji TVN24 BiS. Studio głównego wydania Faktów TVN również jest wzorem telewizyjnego newsroomu.

Newsroom w filmach i serialach[edytuj | edytuj kod]

Życie dziennikarzy jest inspiracją dla wielu scenarzystów filmowych i serialowych. Z racji tego, że to newsroom jest głównym miejscem pracy reporterów, to akcja produkcji o życiu dziennikarzy ma odgórnie narzucone miejsce. Na podstawie reporterskiego dnia codziennego powstał m.in.:

  • serial The Newsroom wyprodukowany przez stację HBO opowiadający o pracy newsroomu w nieprawdziwej amerykańskiej stacji kablowej (ACN).[4] Pod tym samym tytułem, również kanadyjska stacja CBC emitowała serialo-komedię, która opowiadała o produkcji fikcyjnego talkshow City Hour.[5]
  • film Legenda telewizji oraz Legenda telewizji 2: Kontynuacja opowiada o przygodach reportera, prezentera pogody i prowadzącego wiadomości sportowe.[6]
  • nagrodzony Oskarami, Spotlight, również opowiada o życiu w newsroomie - grupa dziennikarzy śledczych wpada na trop skandalu pedofilskiego w Kościele.[7]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Buck Ryan, Michael O. Donnell, The Editor's Toolbox, Wiley, 16 lutego 2001, s. 217, ISBN 978-0-8138-1129-1 [dostęp 2018-02-06] (ang.).
  2. Buck Ryan, Michael O. Donnell, The Editor's Toolbox, Wiley, 16 lutego 2001, s. 218-220, ISBN 978-0-8138-1129-1 [dostęp 2018-02-06] (ang.).
  3. Zwiedzaj redakcję Gazety Wyborczej w internecie, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-02-06] (pol.).
  4. Newsroom / The Newsroom. w bazie Filmweb [dostęp 2018-02-06].
  5. Soraya Roberts, Why Canadians Aren’t Laughing at Latest Version of ‘The Newsroom’, „The Daily Beast”, 9 lipca 2012 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  6. Legenda telewizji 2: Kontynuacja / Anchorman 2: The Legend Continues. w bazie Filmweb [dostęp 2018-02-06].
  7. Spotlight. w bazie Filmweb [dostęp 2018-02-06].