Chamzat Chankarow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chamzat Chankarow
Хамзат Жарапович Ханкаров
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1965
Bamut Aczchoj (Czeczenia), ZSRR
Data i miejsce śmierci 13 czerwca 1994
Grozny (Czeczenia)

Chamzat Chankarow (ur. 13 kwietnia 1965 we wsi Bamut Aczchoj, zm. 13 czerwca 1994 w Groznym) – polityk, wojskowy i pieśniarz czeczeński.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ukończył naukę w technikum chemicznym i rozpoczął służbę wojskową w Doniecku. W 1987 związał się z czeczeńskim ruchem narodowym, należał do organizacji Narodowy Front Czeczenii. Był także współpracownikiem pisma "Sprawiedliwość" oraz uczestnikiem demonstracji popierających Irak, w jego wojnie z USA. W 1991 zajął wraz z grupą bojowników budynek stacji telewizyjnej i ratusz w Groznym. Należał do prezydium Narodowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego i prezydium Konfederacji Narodów Kaukazu.

Razem z Szamilem Basajewem brał udział w konflikcie abchasko-gruzińskim, walcząc po stronie abchaskiej o Gagrę. Po powrocie do Czeczenii nagrywał pieśni czeczeńskie razem ze znanym bardem Imamem Alimsułtanowem. W 1993 otrzymał stanowisko wojskowego komendanta Czeczenii.

Zginął w walce z oddziałem Rusłana Łabazanowa, który wystąpił przeciwko Dżocharowi Dudajewowi. Pośmiertnie odznaczony orderem Bohatera Abchazji.

W 2005 ukazał się Album Abchaski, w wykonaniu Chankarowa i Alimsułtanowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]