Przejdź do zawartości

Chesty Morgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chesty Morgan
Ilustracja
Imię i nazwisko

Liliana Wilczkowska

Data i miejsce urodzenia

15 października 1937
Polska

Zawód

aktorka

Chesty Morgan właśc. Liliana Wilczkowski, pseud. Zsa Zsa (ur. 15 października 1937 w Polsce) – amerykańska aktorka i tancerka burleskowa polskiego pochodzenia.

Zgodnie z informacjami podawanymi na plakatach obwód jej biustu wynosił 73 cale czyli ponad 185 centymetrów i uważany jest za największy znany, naturalny biust kobiecy wśród gwiazd kina.

Pod pseudonimem Zsa Zsa występowała jako aktorka i tancerka w burleskach. Jako Chesty Morgan grała najpierw główne role w dwóch filmach amerykańskich z gatunku tzw. sexploitation, to znaczy wykorzystujących w sposób otwarty seks by przyciągnąć widzów: Deadly Weapons i Double Agent 73, reżyserowanych przez Doris Wishman. W pierwszym z tych filmów grana przez nią tancerka z nocnego lokalu, zabija mężczyzn przyciskając swój nagi biust do ich twarzy i dusząc ich swoimi olbrzymimi piersiami. Tytuł drugiego filmu (Podwójny Agent 73) nawiązuje do rozmiarów jej biustu. Chesty Morgan gra w nim kobietę szpiega. W obydwu też filmach głos Chesty Morgan był podkładany przez inną aktorkę, ze względu na jej silny polski akcent.

Chesty Morgan zagrała też krótki epizod w filmie Casanova Federico Felliniego. Jej pojawienie się na ekranie obok Donalda Sutherlanda zostało bardzo skrócone; pełna wersja tej sceny jest do obejrzenia w Internecie.

Fragmenty z jej wcześniejszych filmów zostały użyte w filmie w reżyserii Johna Watersa W czym mamy problem? (1994).

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Tom Waits wspomina o niej w piosence Pasties And A G-String[1]. Trafiła do Burlesque Hall of Fame – muzeum burleski w Las Vegas[2]. W Szwecji działa zespół muzyczny noszący nazwę Chesty Morgan[3]. Pojawiła się w dwóch filmach dokumentalnych

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pasties And A G-String. tomwaits.com. [dostęp 2017-01-24]. (ang.).
  2. Burlesque era remains alive in hall of fame. latimes.com. [dostęp 2017-01-24]. (ang.).
  3. Chesty Morgan. discogs.com. [dostęp 2017-01-24]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]