Choroba przeszczep przeciw gospodarzowi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Choroba przeszczep przeciw gospodarzowi
ICD-10

T86
Niepowodzenie i odrzucenie przeszczepionych narządów i tkanek

T86.0

Odrzucenie przeszczepu szpiku kostnego. Reakcja gospodarza przeciw przeszczepowi.

Choroba przeszczep przeciw gospodarzowi, GVHD (od ang. graft-versus-host disease) – niepożądana reakcja fizjologiczna zachodząca w organizmie biorcy przeszczepu pod wpływem wprowadzonych obcych antygenowo limfocytów.

Limfocyty T przyjęte od dawcy naciekają (obce dla nich) tkanki gospodarza i doprowadzają do ich niszczenia. Najczęściej zajmowanymi narządami są skóra, układ pokarmowy i wątroba. Ryzyko choroby przeszczep przeciw gospodarzowi zmniejsza usunięcie zawiesiny limfocytów z materiału przeszczepowego, ale – z drugiej strony – nieobecność leukocytów w przeszczepie grozi jego odrzuceniem (w tym przypadku na zasadzie „gospodarz przeciw przeszczepowi”).

Odpowiednik GVHD, w której komórki dawcy atakują antygeny obecne na powierzchni komórek nowotworowych wykorzystywany jest w terapii białaczek (tak zwana reakcja przeszczep przeciw białaczce).

Choroba przeszczep przeciw gospodarzowi ma ciężki przebieg i może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Chorobę tę określa się jako ostrą, gdy rozwija się w ciągu 100 dni od przeszczepu, i jako przewlekłą, gdy pojawia się po tym czasie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.