Christoph Friedrich von Ammon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christoph Friedrich von Ammon
Christoph Friedrich Ammon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1766
Bayreuth
Data i miejsce śmierci 21 maja 1850
Drezno
Dziedzina sztuki rozprawy teologiczne

Christoph Friedrich von Ammon (ur.16 stycznia 1766 w Bayreuth – zm.21 maja 1850 w Dreźnie) był niemieckim teologicznym pisarzem i kaznodzieją.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w Erlangen, zajmował różne stanowiska profesorskie na wydziale filozoficznym i teologicznym w Uniwersytecie Erlangen-Nürnberg i Uniwersytecie w Getyndze. W 1813 zastąpił Franza Volkmara Reinharda w roli nadwornego kaznodziei i członka Konsystorza w kościele w Dreźnie, odszedł na emeryturę w 1849 roku.

Starał się stworzyć pośredni pogląd pomiędzy racjonaliznem a supernaturalizmem, deklarował "racjonalny supernaturalizm," twierdził, że musi zaistnieć stopniowy rozwój chrześcijańskiej doktryny, odpowiadającej rozwojowi wiedzy i nauki.W tym samym czasie szukał jednak, tak samo jak inni przedstawiciele tej szkoły, tacy jak KG Bretschneider i Juliusz Wegscheider ,sposobów pozwalających utrzymać ścisły związek z tradycyjną teologią kościoła protestanckiego.Termin Offenbarungsrationalismus ("epifaniczny racjonalizm") został użyty, do wyrażenia poglądów Ammona[1].

grób Christopha Friedricha von Ammona na cmentarzu Eliasfriedhof w Dreźnie

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • "Fortbildung des Christenthums zur Weltreligion"
  • "Entwurf einer reinen biblischen Theologie"
  • "Summa Theologiae Christianas"
  • "Das Geschichte des Lebens Jesu"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ammon, Christoph Friedrich In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 1, Duncker & Humblot, Berlin 1953, ​ISBN 3-428-00182-6​, S. 253 f.