Chroococcales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chorookokowce
Hyella caespitosa.jpg
Hyella caespitosa - sinica budująca porost
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ sinice
Klasa Cyanophyceae
Podklasa Chroobacteria
Rząd Chroococcales
Nazwa systematyczna
Chroococcales
Wettstein 1924

Chroococcalesrząd jednokomórkowych cyjanobakterii (sinic). Występują w formie cenobiów (zespoły komórek sinicowych otoczonych żelową otoczką), mogą osiągać różnorodne kształty. Rozmnażają się przez podział lub rozpad cenobium. Nie wytwarzają heterocyst ani akinet.

Niektóre gatunki (z rodzajów Gleocapsa, Hyella) wchodzą w skład porostów. Wiele gatunków występuje w planktonie, zwłaszcza w wodach ciepłych i o dużej trofii, dając czasem zakwity (Microcystis aeruginosa, M. incerta).

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Grupa Chroococcales jest jedną z najwcześniej wydzielonych grup sinic jako jednokomórkowe sinice o budowie kokkalnej w przeciwieństwie do sinic nitkowatych. Rząd Chroococcales obejmuje m.in. rodzaje:

Badania molekularne wykazują, że zarówno Chroococcales, jak niektóre zaliczane dotychczas do nich rodzaje nie są taksonami monofiletycznymi. Jedynie rodzaj Microcystis wydaje się nie wymagać reorganizacji, przy czym postulowane jest wydzielenie dla niego odrębnego rzędu. Siostrzany dla niego klad zawiera przedstawicieli różnych halofilnych rodzajów, jak Euhalothece i Dactylococcopsis, w tym zaliczanych dotychczas do rzędów Oscillatoriales i jest bliski kladowi Pleurocapsales. Kolejną gałąź tworzą przedstawiciele rodzajów Synechococcus (zróżnicowane w stopniu sugerującym rozdzielenie ich na odrębne rodzaje), Prochlorococcus i Cyanobium[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. K. Litvaitis. A molecular test of cyanobacterial phylogeny: inferences from constraint analyses. „Hydrobiologia”. 468, s. 135–145, 2002. Kluwer Academic Publishers. ISSN 0018-8158.