Chrysippos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrysippos (także Chryzippos; gr. Χρύσιππος Chrýsippos, łac. Chrysippus) – w mitologii greckiej królewicz. Był synem Pelopsa i Aksjoche. Poślubił Chryzippe.

Lajos, przebywający na dworze Pelopsa, zakochał się w młodym Chrysipposie, którego uczył powożenia rydwanem. Porwał go z Igrzysk Nemejskich, zabrał do Teb i zmuszał do cielesnego obcowania z nim. Potem Chrysippos został porzucony na pustkowiu. Za występek ten Pelops rzucił klątwę na ród Lajosa. Chrysippos ze wstydu popełnił samobójstwo. Istnieje też wersja, według której Chrysippos został zabity przez swoich przyrodnich braci, Atreusa i Tiestesa, za namową macochy, Hippodamei, która obawiała się, by synowie nie zostali przez niego wyrzuceni z ojcowizny. Inne mity mówią, że Hippodameja przybyła do Teb i próbowała namówić Atreusa i Tyestesa, by zabili chłopca wrzucając go do studni. Gdy odmówili, Hippodameja zakradła się nocą do sypialni Lajosa, a gdy upewniła się, że śpi, zdjęła ze ściany miecz i przebiła leżącego z nim chłopca. Lajosa oskarżono o zabójstwo, ale Chrysippos poznał uciekającą macochę i oskarżył ją umierając.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Graves, Mity greckie, Henryk Krzeczkowski (tłum.), Aleksander Krawczuk, Zygmunt Kubiak (oprac.), Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1992, ISBN 83-06-02284-X, OCLC 830055252.
  • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, ​ISBN 83-04-01069-0