Atreus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atreus
ilustracja
mityczny król Myken
Dane biograficzne
Ojciec

Pelops

Matka

Hippodameja

Rodzeństwo

Tiestes

Żona

Aerope

Dzieci

Agamemnon,
Menelaos,
Anaksibia

Atreus (także Atreusz, Atrej; gr. Ἀτρεύς Atreús, łac. Atreus) – w mitologii greckiej król Myken.

Wejście do tolos Atreusza

Uchodził za syna Pelopsa i Hippodamei. Był bratem Tiestesa, z którym został przez ojca wypędzony za zamordowanie przyrodniego brata, Chrysipposa (Chryzypa). Z żoną Aerope miał dwóch synów – Agamemnona i Menelaosa oraz córkę Anaksibię. Klątwa Pelopsa stała się przyczyną wielu zbrodni w rodzie.

Obaj bracia osiedli w Mykenach, gdzie po śmierci miejscowego władcy Atreusz objął rządy. Tiestes uwiódł żonę Atreusza, co wywołało u niego chęć zemsty - podczas uczty podał bratu pieczeń z ciał jego synów[1]. Z kolei Tiestes przeklął Atreusza i jego ród oraz przyczynił się do śmierci Hippodamei i Atreusza, którego zamordował bratanek, Ajgistos (Egist).

Według niektórych podań Atreusz miał jeszcze syna Plejstenesa z pierwszą żoną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwaj synowie Pelopsa, Atreus i Tiestes, nienawidzili się okrutnie. Tiestes, z natury łagodniejszy, dążył do zgody. Atreus postanowił wyzyskać tę miękkość brata i udał, że, niepomny dawnych uraz, chce odtąd być mu przyjacielem. Posłał z przeprosinami i błagał, by ów przybył doń w gościnę. Tiestes nie odmówił. Zjedzono smaczną kolację, wypito moc wina, rozczulono się i ucałowano. Lecz pod koniec biesiady, gdy już pomodlono się do bogów i Tiestes miał wracać do domu, Atreus kazał przynieść koszyk i podał go bratu. Były w nim głowy dwóch synów Tiestesa, a pieczeń, która mu tak smakowała, przyrządzono z ciał tych dzieci. Słońce się wówczas schowało, aby nie patrzeć na tak ohydne zbrodnie. Cyt. za: Jan Parandowski, Mitologia, Ród Tantalosa, s.142-144.