Atreus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atreus
ilustracja
mityczny król Myken
Dane biograficzne
Ojciec

Pelops

Matka

Hippodameja

Rodzeństwo

Tiestes

Żona

Aerope

Dzieci

Agamemnon,
Menelaos,
Anaksibia

Atreus (także Atreusz, Atrej; gr. Ἀτρεύς Atreús, łac. Atreus) – w mitologii greckiej król Myken.

Wejście do tolos Atreusza

Uchodził za syna Pelopsa i Hippodamei. Był bratem Tiestesa, z którym został przez ojca wypędzony za zamordowanie przyrodniego brata, Chrysipposa (Chryzypa). Z żoną Aerope miał dwóch synów – Agamemnona i Menelaosa oraz córkę Anaksibię. Klątwa Pelopsa stała się przyczyną wielu zbrodni w rodzie.

Obaj bracia osiedli w Mykenach, gdzie po śmierci miejscowego władcy Atreusz objął rządy. Tiestes uwiódł żonę Atreusza, co wywołało u niego chęć zemsty - podczas uczty podał bratu pieczeń z ciał jego synów[1]. Z kolei Tiestes przeklął Atreusza i jego ród oraz przyczynił się do śmierci Hippodamei i Atreusza, którego zamordował bratanek, Ajgistos (Egist).

Według niektórych podań Atreusz miał jeszcze syna Plejstenesa z pierwszą żoną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwaj synowie Pelopsa, Atreus i Tiestes, nienawidzili się okrutnie. Tiestes, z natury łagodniejszy, dążył do zgody. Atreus postanowił wyzyskać tę miękkość brata i udał, że, niepomny dawnych uraz, chce odtąd być mu przyjacielem. Posłał z przeprosinami i błagał, by ów przybył doń w gościnę. Tiestes nie odmówił. Zjedzono smaczną kolację, wypito moc wina, rozczulono się i ucałowano. Lecz pod koniec biesiady, gdy już pomodlono się do bogów i Tiestes miał wracać do domu, Atreus kazał przynieść koszyk i podał go bratu. Były w nim głowy dwóch synów Tiestesa, a pieczeń, która mu tak smakowała, przyrządzono z ciał tych dzieci. Słońce się wówczas schowało, aby nie patrzeć na tak ohydne zbrodnie. Cyt. za: Jan Parandowski, Mitologia, Ród Tantalosa, s.142-144.