Chrysocharis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrysocharis
Förster, 1856
Ilustracja
Przedstawiciel rodzaju
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Nadrodzina

złotolitki

Rodzina

wiechońkowate

Podrodzina

Entedoninae

Rodzaj

Chrysocharis

Chrysocharisrodzaj błonkówek z rodziny wiechońkowatych i podrodziny Entedoninae.

Takson ten opisany został w 1856 roku przez Arnolda Förstera[1][2].

Wiechońkowate te mają szew poprzeczny na czole prawie zawsze mniej lub więcej V-kształtny, a nadustek nieoddzielony od twarzy szwem, choć może się od niej różnić ubarwieniem. Czułki samic odznaczają się powiększonym anellusem wierzchołkowym. Na mesoscutum dwie lub więcej par szczecinek. Na zokrąglonych, symetrycznych przednich skrzydłach żyłki postmarginalna jest zawsze ponad 1,5 razy dłuższa od stygmalnej. Jeśli żeberka na pozatułowiu są zredukowane lub nieobecne, to zazwyczaj zaopatrzony jest on w położony z przodu trójkątny dołek albo okrągłe nakłucie[3].

Gatunki z tego rodzaju to głównie pasożyty minujących motyli i muchówek[3], ale też innych rzędów. Notowane jako pasożyty bogatkowatych, stonkowatych, miniarkowatych, pryszczarkowtych, wywilżnowatych, Ephydridae, Asterolecaniidae, bryzgunowatych, pilarzowatych, Bucculatricidae, namiotnikowatych, zwójkowatych, tyszerkowatych, kibitnikowatych, Nepticulidae, Lyonetiidae, omacnicowatych, skośnikowatych, Heliozelidae i Coelophoridae[3].

Rodzaj kosmopolityczny[2].

Do rodzaju tego należy blisko 140 gatunków[2][1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chrysocharis. W: BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2015-07-14].
  2. a b c Chrysocharis. W: Universal Chalcidoidea Database [on-line]. Natural History Museum. [dostęp 2015-07-14].
  3. a b c Roger A. Burks: Chrysocharis. W: Key to the Nearctic genera of Eulophidae, subfamilies Chrysocharisinae, Euderinae, and Eulophinae (Hymenoptera Chalcidoidea) [on-line]. 2003. [dostęp 2015-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-01)].