Chrystus nad Morzem Galilejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrystus nad Morzem Galilejskim
Ilustracja
Autor Jacopo Tintoretto
Rok wykonania 15571580
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 117,1 × 169,2 cm
Muzeum National Gallery of Art

Chrystus nad Morzem Galilejskim – obraz włoskiego malarza Jacopa Tintoretta.

Według tradycji Chrystus po wydarzeniach wielkanocnych ukazał się swoim uczniom kilka razy. Według Ewangelii Jana uczynił to trzy razy. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce nad Morzem Galilejskim. Legenda opowiada, jak to kilku byłych uczniów prowadziło bezskutecznie nocny połów:

Quote-alpha.png
A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: "dzieci czy macie co na posiłek?" Odpowiedzieli Mu: "Nie". On rzekł do nich: "Zarzućcie sieć po prawej stronie stronie łodzi, a znajdziecie". Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus umiłował: "To jest Pan!" Szymon Piotr usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się w morze (J 21: 4-7)

Tintoretto wybrał moment gdy św. Piotr opuszcza łódź i wchodzi do wody. Kompozycja przepełniona jest ekspresją. Fale jeziora są wzburzone, na niebie kłębią się chmury. Łódka kołysze się na nich a w żagle dmie wiatr. Na pierwszym planie, po lewej stronie widoczna jest ogromna postać Chrystusa wyciągająca rękę ku uczniom. Jego rozmiar kontrastuje z maleńkimi postaciami apostołów. Tak przedstawiona scena jest własną interpretacją malarza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]