Ciężki Kopiniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok od południowej strony

Ciężki Kopiniak (niem. Verborgene Koppe, słow. Český kopiniak, węg. Cseh-tavi-púp[1], ok. 1975 m) – turnia we wschodniej grani Niżnich Rysów w Tatrach Słowackich. Znajduje się w południowo-wschodniej grani Ciężkiej Turni między Pośrednim Ciężkim Przechodem a Niżnim Ciężkim Przechodem. Na południowy zachód Ciężki Kopiniak opada ścianką do wielkiego żlebu z Wyżniego Ciężkiego Przechodu. Ciężki Kopiniak ma dwa wierzchołki. Wschodni tworzy w kierunku na południowy wschód efektowny, bardzo wąski i przewieszony uskok. Nieco wyższy wierzchołek północno-zachodni opada na Pośredni Ciężki Przechód również przewieszonym uskokiem o wysokości 15 m. Pomiędzy wierzchołkami jest płytka przełączka z granią w postaci konia skalnego o długości 5 m. Na wierzchołku zachodnim północno-wschodnia grań Ciężkiego Szczytu rozgałęzia się na dwa ramiona oddzielone depresją, w dolnej części przechodzącą w przewieszone zacięcie. Tak więc północna ściana Ciężkiego Kopiniaka nie opada do Ciężkiego Koryta, lecz do owej depresji[2].

Autorem nazwy turni jest Władysław Cywiński[2].

Południowo-wschodnią granią Ciężkiej Turni (także przez Ciężki Kopiniak) prowadzi droga wspinaczkowa (III w skali tatrzańskiej, czas przejścia 3 godz.)[2].

Widok z Doliny Białej Wody

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c Władysław Cywiński, Rysy. Przewodnik szczegółowy, tom 9, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2001, ISBN 83-7104-027-X