Ciemny kryształ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciemny kryształ
The Dark Crystal
Gatunek fantasy
przygoda
Rok produkcji 1982
Data premiery Ziemia 17 grudnia 1982
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 93 minuty
Reżyseria Frank Oz, Jim Henson
Scenariusz David Odell
Główne role Stephen Garlick
Lisa Maxwell
Billie Whitelaw
Percy Edwards
Muzyka Trevor Jones
Produkcja Jim Henson
Gary Kurtz
Wytwórnia Henson Associates
Dystrybucja Stany ZjednoczoneUniversal Pictures
Budżet $15 000 000
Nagrody
2 Saturny

Ciemny kryształ (ang. The Dark Crystal) – amerykańsko-brytyjski fantastyczny film przygodowy w reżyserii Franka Oza i Jima Hensona.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tysiące lat temu na planecie Thra, gdy nastąpiła koniunkcja trzech słońc świecących nad planetą (Wielkie Połączenie), magiczny kryształ pękł, jeden jego odłamek zaginął, i pojawiły się dwie rasy: łagodni Mistycy i okrutni Skeksowie, którzy umieścili kryształ w Świętej Komnacie i zaczęli używać jego mocy, by przedłużać sobie życie. Przy życiu zostało już tylko dziesięciu Mistyków, a najmądrzejszy z nich jest umierający, więc musieli wezwać kogoś, kto ich uratuje – był nim Gelfling o imieniu Jen, jedyny ocalały z rodu wymordowanego przez Skeksów. Zgodnie z przepowiednią, świat miał zostać poddany próbie: albo zostanie naprawiony, albo raz na zawsze zostanie oddany we władanie złym Skeksom. Wybrańcem losu, który miał naprawić świat poprzez odnalezienie zaginionego odłamka kryształu, zanim dojdzie do kolejnej koniunkcji trzech słońc, był właśnie Jen. Mistrz Mistyków powiedział Jenowi przed śmiercią, że odłamek kryształu ma Aughra i że Jen musi ją odnaleźć. Jen wyrusza więc w długą drogę do domu Aughry. Jednocześnie dzięki mocy Ciemnego Kryształu Skeksowie dowiadują się o istnieniu Jena i każą Garthimom, wielkim krabopodobnym istotom znaleźć Gelflinga i przyprowadzić go do ich zamku. Jednocześnie skazują na banicję marszałka, który po śmierci cesarza Skeksów był pretendentem do tronu i przegrał pojedynek o sukcesję z innym Skeksem. Jen odnajduje Aughrę, która okazuje się starą pustelniczką i astronomką mającą w domu ogromne planetarium służące jej do obserwacji, słońc, gwiazd, planet i księżyców. Spośród wielu posiadanych przez nią odłamków kryształów Jen wybiera właściwy, jednak zaraz potem do domu Aughry wdzierają się Garthimowie, biorą Aughrę do niewoli i niszczą jej dom, a Jen ucieka. Słysząc wołanie Kryształu, opuszcza Dolinę Mistyków i udaje się do zamku Skeksów, by tam połączyć odłamek z Kryształem. Podczas drogi przez las spotyka Kirę – innego ocalałego Gelflinga – która potrafi komunikować się ze zwierzętami. Razem z ulubionym zwierzęciem Kiry, Fizzgigiem, udają się na nocleg do wioski Podlingów – stworzeń, które zaadoptowały Kirę po tym, gdy Garthimowie zamordowali jej rodziców. Jednak do wioski wdarli się Garthimowie, którzy schwytali większość Podlingów, jednak Jen, Kira i Fizzgig zdołali uciec. W dalszą drogę do zamku Skeksów wyruszają razem. Są jednak śledzeni przez wygnanego marszałka Skeksów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał w 1983 dwa Saturny – za najlepszy film fantasy i za najlepszy plakat filmowy. Był też nominowany do Saturna za najlepsze efekty specjalne (1983) i do nagrody BAFTA za najlepsze efekty specjalne (1984).

Źródła i linki[edytuj | edytuj kod]