Frank Oz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frank Oz
Ilustracja
Frank Oz w 2012 roku
Imię i nazwisko

Richard Frank Oznowicz

Data i miejsce urodzenia

25 maja 1944
Hereford, Wielka Brytania

Frank Oz, właściwie Richard Frank Oznowicz (ur. 25 maja 1944 w Hereford) – amerykański aktor głosowy, lalkarz i reżyser. Sporadycznie występuje przed obiektywem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Hereford w Wielkiej Brytanii, dokąd jego rodzice Frances i Isidore (ojciec był polsko-holenderskim Żydem, matka – niepraktykującą katoliczką) wyjechali wraz z Legionem Holenderskim po niemieckim ataku na Holandię w maju 1940 r. Oboje rodzice byli lalkarzami.[1] Rodzina wyemigrowała do USA w 1950. Kiedy miał 17 lat poznał Jima Hensona, z którym współpracował od 1963[2] przy jego produkcjach telewizyjnych. Animował m.in. lalki Berta (w latach 1969-1996) oraz Ciasteczkowego Potwora (1969-2000) w Ulicy Sezamkowej. Postaciami, kierowanymi przez Oza w The Muppet Show były m.in. Miś Fozzie, Panna Piggy, Orzeł Sam, Zwierzak oraz Szwedzki Kucharz. Oprócz animowania wielu Muppetów, był przez 30 lat jednym z bliższych współpracowników Hensona. Występował w przeszło 75 filmach, produkcjach wideo i programach telewizyjnych z muppetami oraz w wielu innych produkcjach Hensona. Pracował również przy produkcji filmu Labirynt z udziałem Davida Bowiego.

W 1980 George Lucas zaangażował Oza do kierowania lalką Yody w filmie Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje. Oz powtórzył tę rolę w filmach Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi, Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo oraz Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi[3]. W filmach Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów i Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów postać Yody była generowana komputerowo, a Frank Oz ją dubbingował, co spotkało się z dezaprobatą części fanów, niemniej sam Oz powiedział, że „zostało to tak wykonane, jak [Lucas] powinien był to zrobić”.

Jako reżyser debiutował w 1982 reżyserowanym razem z Jimem Hensonem filmem Ciemny kryształ (The Dark Crystal). Samodzielnie reżyserował kilka pełnometrażowych filmów o przygodach muppetów, pierwszym z nich były Muppety na Manhattanie.

Kilkakrotnie wystąpił w filmach aktorskich, m.in. jako strażnik więzienny w The Blues Brothers (1980) w reż. Johna Landisa. Potem występował w kolejnych filmach Landisa: „Amerykański wilkołak w Londynie”, „Szpiedzy tacy jak my”, „Niewinna krew” oraz w roli skorumpowanego policjanta w filmie Nieoczekiwana zmiana miejsc.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Conversation with Frank Oz at the Museum of the Moving Image, [w:] The Jim Henson Legacy [online] [dostęp 2022-02-19].
  2. Patrick Sauer, A Theory About Muppet Master Frank Oz, „Smithsonian Magazine”, 13 sierpnia 2018 [dostęp 2022-02-19] (ang.).
  3. Tim Gray, Tim Gray, Rian Johnson Answers All Your Spoilery ‘Star Wars’ Questions About Luke And That Surprise Cameo [online], Variety, 15 stycznia 2018 [dostęp 2022-01-02] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]