Cienie w blasku księżyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cienie w blasku księżyca
Shadows in the Moonlight
Ilustracja
Ilustracja do „Cieni w blasku księżyca” autorstwa Hugh Rankina.
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania kwiecień 1934
Wydawca Weird Tales

Cienie w blasku księżyca (Shadows in the Moonlight) – opowiadanie Roberta E. Howarda opublikowane w kwietniu 1934 roku w czasopiśmie „Weird Tales”. Pierwotny tytuł brzmiał Iron Shadows in the Moon.

Jest ósmą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana na tajemniczej wyspie, gdzie odkrywa wypełnione kamiennymi posągami ruiny.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Uciekając po klęsce swoich kozackich sojuszników, Conan spotyka i ratuje Oliwię, niewolnicę zbiegłą z rąk sadystycznego arystokraty. Obydwoje uciekają razem łódką na morze Vilayet. Tam trafiają na bezludną wyspę i spędzają noc w ruinach wypełnionych tajemniczymi posągami. Oliwia ma sen, w którym te figury wracają do życia. Rano do brzegów wyspy zawija piracki statek. Conan wyrusza piratom na spotkanie i odkrywa, że kapitanem jest jego dawny rywal. Zabija go w pojedynku, ale zostaje wzięty do niewoli. Piraci rozbijają obóz i bawią się. W międzyczasie Oliwia, uciekając przed tajemniczym prześladowcą, uwalnia Conana z więzów. Cymeryjczyk pokonuje wielką małpę, która ścigała Oliwię. Reszta małp atakuje obóz piratów, zaś Conan i Oliwia docierają na pusty statek i szykują się do odpłynięcia. Niedobitki piratów wracają na statek, jednak zostają wpuszczone dopiero, gdy przysięgają wierność Conanowi.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz opowiadanie Cienie w blasku księżyca opublikowane zostało drukiem w magazynie Weird Tales, w kwietniu 1934. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Conan the Barbarian w 1954[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

  • Komiks na podstawie Cieni w blasku księżyca ukazał się w 1975 w ramach serii The Savage Sword of Conan (Marvel Comics). Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś rysunków John Buscema[2].
  • Cztery oparte na opowiadaniu zeszyty (numery 22-25) wydało w 2008 wydawnictwo Dark Horse Comics w ramach serii Conan the Cimmerian. Autorzy to: Tim Truman (scenariusz) i Tomas Giorello (rysunki)[3]. Komiksy te znalazły się w antologii Conan: Iron Shadows In The Moon wydanej przez to samo wydawnictwo w 2011[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard, Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa 2011.