Cladosporium herbarum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cladosporium herbarum
Ilustracja
Czarne kolonie Cladosporium herbarum rozwijające się na źdźble i kłosie pszenicy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Cladosporiaceae

Rodzaj

Cladosporium

Gatunek

Cladosporium herbarum

Nazwa systematyczna
Cladosporium herbarum (Pers.) Link
Mag. Gesell. naturf. Freunde, Berlin 8: 37 (1816)

Cladosporium herbarum (Pers.) Link – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Bardzo pospolity grzyb mikroskopijny, saprotrof lub słaby pasożyt rozwijający się głównie na powierzchni martwych lub żywych części roślin. W laboratoriach często powoduje zanieczyszczenie kultur. U zbóż wywołuje czerń zbóż, dla ludzi jest jednym z ważniejszych alergenów[2]. Powoduje zapalenie rogówki i alergiczną grzybicę płuc[3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cladosporium, Cladosporiaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1794 r. Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Dematium herbarum. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Johann Heinrich Friedrich Link w 1816 r.[1]

Ma około 50 synonimów. Według Index Fungorum są nimi również wszystkie, liczne formy i odmiany[4].

Morfologia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Anamorfa na podłożu MEA rozwija się dobrze. Tworzy aksamitne kolonie o barwie od oliwkowozielonej do oliwkowobrązowej. W momencie tworzenia zarodników stają się czarne. Konidiofory o gładkich ścianach, długości do 250 μm i szerokości 3–6 μm. Wyrastają z napęczniałych strzępek. Konidia o kształcie od elipsoidalnego do cylindrycznego, z zaokrąglonymi końcami, wyraźnie brodawkowane, z wypukłymi, brązowymi bliznami. Są jedno-, dwu- lub wielokomórkowe. Konidia jednokomórkowe o wymiarach 5,5–13,0 × 3,8–6,0 μm[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2018-07-24] (ang.).
  2. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. a b ''Cladosporium herbarum'' [online], Mycobank [dostęp 2018-07-24].
  4. Species Fungorum [online] [dostęp 2018-07-24].