Clann Zú

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clann Zú
Rok założenia 1999
Rok rozwiązania 2005
Pochodzenie  Australia
Gatunek rock alternatywny, jazz, folk
Wydawnictwo muzyczne G7 Welcoming Committee
Skład
Declan De Barra (śpiew, bodhrán)
Russell Fawcus (skrzypce elektryczne, keyboard)
Benjamin Andrews (gitara elektryczna)
Liam Andrews (gitara basowa).
Współpracownicy
Lach Wooden
Strona internetowa

Clann Zú to australijsko-irlandzka grupa muzyczna założona w 1999 r. w Melbourne przez Benjamina Andrewsa (gitara elektryczna), Russella Fawcusa (skrzypce elektryczne, keyboard), Declana De Barrę (śpiew, bodhrán) oraz Liama Andrewsa (bas).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Clann Zú w swojej muzyce łączy różne style, takie jak rock, folk, jazz i elementy muzyki poważnej. Ich utwory cechują się spontanicznością, świeżością i energią. Słychać w nich wyraźne nawiązanie do irlandzkich korzeni Declana.

Declan De Barra urodził się w Waterford w Irlandii, jednak w 1988 r. przeprowadził się do Australii i dołączył do tamtejszej podziemnej sceny muzycznej. Russell Fawcus, doskonalący wówczas grę na skrzypcach w Victorian College of Arts, poznał go odpowiadając na ogłoszenie zamieszczone w prasie. W końcu w skład zespołu weszli także pochodzący z USA bracia Benjamin i Liam Andrews. Po jakimś czasie dołączył do nich Lach Wooden – odpowiedzialny za dźwięk podczas występów na żywo.

Zespół wydał w 2000 r. swój pierwszy singel Clann Zú. Trzy lata później ukazała się płyta Rua, zaś w 2004 r. album Black Coats & Bandages.

Clann Zú w 2005 r. na swojej stronie internetowej zamieścił oświadczenie o zakończeniu współpracy pod tym szyldem. Bracia Andrews wrócili do swojej macierzystej formacji My Disco, a Declan rozpoczął karierę solową.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]