Cloud Hosting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cloud Hostingusługa hostingowa działająca w oparciu o technologię chmury obliczeniowej (ang. cloud computing), która zapewnia dostęp do zasobów całego klastra serwerów.

Technologia[1][edytuj | edytuj kod]

Hosting w chmurze to nowoczesne rozwiązanie polegające na zsynchronizowanej i jednolitej pracy sieci serwerów. Pod każdym względem przewyższa ono tradycyjny hosting.

Hosting współdzielony w chmurze[edytuj | edytuj kod]

Usługa hostingowa w technologii Cloud świadczona jest w modelu SaaS - oprogramowanie jako usługa (ang. Software as a Service). Jest to kompleksowe rozwiązanie, które zapewnia dostęp do infrastruktury, a także do zasobów i aplikacji niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania. Cloud Hosting w modelu SaaS jest przeważnie stosowany do obsługi stron WWW, sklepów i różnego rodzaju serwisów internetowych. Korzystanie z usługi w tym modelu nie wymaga wiedzy specjalistycznej w zakresie zarządzania serwerem.

Dynamiczne przydzielanie zasobów[edytuj | edytuj kod]

Za zarządzanie klasterem serwerów odpowiadają load balancery. Urządzenia przydzielają zasoby na podstawie analizy obciążenia, przekierowują je w razie awarii sprzętu, konserwacji systemów, wymiany podzespołów lub planowego wyłączenia pojedynczego serwera.

Powielanie elementów chmury[edytuj | edytuj kod]

W prawidłowo zbudowanej chmurze wszystkie elementy są wielokrotnie duplikowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności tego rozwiązania. Powieleniu podlega każdy element infrastruktury (tory zasilania, zasilaczy każdego urządzenia, load balancery etc.), a także wszystkie informacje przechowywane na macierzach. System tego typu zapewnia, że wyłączenie dowolnego serwera nie powoduje przerwy czy spowolnienia w działaniu stron internetowych, czy serwisów pocztowych.

Rozmieszczenie serwerów[2][edytuj | edytuj kod]

Usługa Cloud Hosting cechuje się niezawodnością i bezpieczeństwem danych, dzięki rozproszonej sieci fizycznych serwerów, które znajdują się w centrach danych. Infrastruktura techniczna zapewnia bezpośredni dostęp do szerokopasmowych łącz internetowych o bardzo dużej przepustowości (często zlokalizowane są w kluczowych punktach wymiany ruchu internetowego – Internet Exchange Point), specjalistycznego zabezpieczenia budynku (np. alternatywne źródła zasilania, zabezpieczenia przeciwpożarowe, ograniczenie dostępu do sprzętu) oraz obecność doświadczonego personelu technicznego.

Porównanie Cloud Hostingu i tradycyjnej technologii[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu do tradycyjnego hostingu, gdzie użytkownik otrzymuje dostęp do dokładnie określonej powierzchni dyskowej na pojedynczym serwerze i współdzieli z innymi moc obliczeniową jednego procesora, strony odsługiwane przez Cloud Hosting mają stały dostęp do wszystkich zasobów chmury, a także mocy obliczeniowej dziesiątek ultraszybkich procesorów. Dostępność pełnych zasobów sieci serwerów zapewnia najwyższe możliwe SLA (dostępność usługi) oraz najszybsze generowanie stron WWW.

Cloud Hosting w Polsce[3][edytuj | edytuj kod]

Jedynym podmiotem na polskim rynku świadczącym usługę hostingu współdzielonego w technologii Cloud jest nazwa.pl.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. l, Cloud Hosting czy hosting tradycyjny?, AntyWeb.
  2. l, Cloud Hosting, nazwa.pl.
  3. l, Czas na prawdziwą chmurę, Spider's Web.