Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim
Ilustracja
Widok ogólny dawnego cmentarza
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Grodzisk Wielkopolski

Adres

Kąkolewska/Morelowa

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

ewangelicki

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

lata 80. XIX w.

Data ostatniego pochówku

lata 50. XX w.

Położenie na mapie Grodziska Wielkopolskiego
Mapa konturowa Grodziska Wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie gminy Grodzisk Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Grodzisk Wielkopolski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim”
Ziemia52°13′49,055″N 16°20′49,322″E/52,230293 16,347034

Cmentarz ewangelicki w Grodzisku Wielkopolskim – nieistniejący cmentarz ewangelicki zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim u zbiegu ulic Kąkolewskiej i Morelowej[1].

Pierwszy cmentarz ewangelicki znajdował się u zbiegu obecnych ulic Bukowskiej i Nowotomyskiej w pobliżu szpitala ewangelickiego, którego budynek przy ulicy Bukowskiej 52 istnieje do dziś[2]. Pod koniec XIX wieku powstał nowy cmentarz, zajmował prostokątną działkę węższym bokiem wzdłuż drogi do Kąkolewa. Użytkowany był do 1945, ostatnie pochówki miały miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku. W następnych latach został zdewastowany, a następnie splantowany i był używany jako boisko do piłki nożnej. Z czasem boisko przestało być używane, a teren ten porósł krzewami. W 1996 od strony ulicy Kąkolewskiej ustawiono tablicę informującą o historycznym przeznaczeniu tego terenu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]