Przejdź do zawartości

Cmentarz komunalny w Dzięgielowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz komunalny w Dzięgielowie
Ilustracja
Kwatera sióstr diakonis
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Dzięgielów

Adres

ul. Cieszyńska

Typ cmentarza

komunalny

Stan cmentarza

czynny

Położenie na mapie gminy Goleszów
Mapa konturowa gminy Goleszów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny w Dzięgielowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny w Dzięgielowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny w Dzięgielowie”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz komunalny w Dzięgielowie”
Ziemia49°43′22,6″N 18°42′15,7″E/49,722944 18,704361

Cmentarz komunalny w Dzięgielowie – cmentarz komunalny w Dzięgielowie, dawniej ewangelicki, położony przy ulicy Cieszyńskiej. Jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków[1]. Zarządzany jest przez gminę Goleszów[2].

Pochówki mieszkańców Dzięgielowa odbywały się na cmentarzach wyznaniowych w sąsiednim Puńcowie. Na skutek założenia na terenie wsi Zakładów Opiekuńczo-Wychowawczych, gdzie przebywały osoby starsze, nastąpiło zwiększenie liczby pochówków. Cmentarz w Dzięgielowie powstał w 1925 jako nekropolia wyznaniowa, ewangelicka[1][2].

Przez jego środek przeprowadzono aleję, prowadzącą do kaplicy cmentarnej. Kaplica pozostaje jednak używana sporadycznie. Aleja dzieli cmentarz na dwie części. Po jednej stronie odbywają się pochówki osób wyznania ewangelickiego, a po drugiej - katolickiego[2].

Na cmentarzu znajduje się wydzielona kwatera mieszcząca groby sióstr diakonis z miejscowego Diakonatu Eben-Ezer. Każdy z grobów sióstr przykryty jest płytą z wypisanym jej imieniem, nazwiskiem, datą urodzin i śmierci, liczbą lat posługi w diakonacie oraz wersetem biblijnym[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Ewidencja obiektów zabytkowych powiatu cieszyńskiego. [dostęp 2017-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-11)].
  2. a b c d Emil Gajdacz, Bożena Giemza, Joanna Rączkowiak (red.), Powołane, Dzięgielów: Wydawnictwo "Warto", 2017, s. 169-170.