Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim
Ilustracja
Nagrobek dr. Michała Bojasińskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grodzisk Mazowiecki

Adres

Józefa Montwiłła, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

katolicyzm

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1817

Położenie na mapie Grodziska Mazowieckiego
Mapa konturowa Grodziska Mazowieckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim”
Położenie na mapie gminy Grodzisk Mazowiecki
Mapa konturowa gminy Grodzisk Mazowiecki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim”
Ziemia52°06′04,2″N 20°37′32,1″E/52,101167 20,625583
Strona internetowa

Cmentarz parafialny w Grodzisku Mazowieckim – rzymskokatolicki cmentarz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, znajdujący się przy ulicy Józefa Montwiłła[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz założony został w roku 1817, a jego poświęcenia dokonał proboszcz Klemens Szaniawski. Poprzedni cmentarz znajdował się wokół kościoła św. Anny. Według opowieści mieszkańców pierwszą pochowaną na grodziskim cmentarzu osobą była mała dziewczynka. Najstarsze pochówki na cmentarzu datowane są na 27 września 1819 roku, natomiast najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku 1842. W 1866 cmentarz został osadzony drzewami i krzewami, ponadto powstało też ogrodzenie z bramą żelazną[2].

W czasach I wojny światowej teren cmentarza został wykorzystany przez Rosjan, którzy zlokalizowali na nim swój punkt artyleryjski. W 1915 roku Niemcy wydzielili na grodziskim cmentarzu miejsce do pochówku swoich żołnierzy. W czasach II wojny światowej kazali oni przekopać polskie groby, by wykorzystać teren pod pochówek swoich ludzi, betonowe słupy wydzielające niemiecką część znajdują się na cmentarzu do dziś. Cmentarz swoją obecną powierzchnię uzyskał w 1925 roku, później nie był już powiększany[2].

Pochowani na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz parafialny | [online], swietaanna.mkw.pl, 13 listopada 2020 [dostęp 2022-05-20] (pol.).
  2. a b Cmentarz Parafialny [online], Poczekalnia PKP [dostęp 2022-05-20] (pol.).