Cmentarz przycerkiewny w Dziekanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz przycerkiewny w Dziekanowie
Ilustracja
Obelisk nagrobny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Dziekanów

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławne

Stan cmentarza

nieistniejący

Powierzchnia cmentarza

0,2 ha

Data otwarcia

ok. poł. XVIII w.

Data likwidacji

1938

brak współrzędnych

Cmentarz przycerkiewny w Dziekanowienekropolia w Dziekanowie, utworzona na potrzeby miejscowej ludności unickiej w XVIII w., od 1875 prawosławna. Zlikwidowana w 1938 wraz z rozebraniem miejscowej cerkwi.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Data powstania cmentarza nie jest znana. Najprawdopodobniej powstał w połowie XVIII w. jeszcze na potrzeby parafii unickiej w sąsiedztwie miejscowej cerkwi. Przestał być użytkowany jako główny cmentarz wraz z założeniem nowego cmentarza w poł. XIX w., pozostając cmentarzem przycerkiewnym. Zmienił denominację na prawosławną wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875[1]. W 1938 wraz z rozbiórką cerkwi został opuszczony, a po wojnie przeznaczony pod zabudowę[1].

Na początku lat 90. XX wieku na terenie dawnej nekropolii jedynym w całości zachowanym nagrobkiem jest unicki grobowiec rodzinny z pierwszej połowy XIX w[1]. Jest to grobowiec Józefa Grotthusa, pierwszego prezesa Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, oraz jego małżonki, Tekli Grotthus z Jaszowskich[1]. Ma on postać kopca ziemnego z kamiennym obeliskiem na wielostopniowym postumencie[1].

Oprócz tego na dawnej działce cmentarnej obecnie stoi murowany budynek biblioteki, a przy południowo-zachodniej granicy dawnej nekropolii stoją pozostałe po niej lipy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f D. Kawałko, Cmentarze..., s. 71.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.